CUPA AFRICII PE NATIUNI

Încă două remize la Cupa Africii pe Naţiuni 2015. Marţi, Coasta de Fildeş, una dintre favorite, a fost ţinută în şah de Guineea, meciul contînd pentru Grupa D a competiţiei încheindu-se cu scorul de 1-1. Guineea a deschis scorul în minutul 36, prin Mohamed Yattara, jucător legitimat la Angers, în Ligue 2. A egalat Seydou Doumbia, fotbalist de la ŢSKA Moscova, în minutul 72. Coasta de Fildeş l-a avut în teren pe Yaya Toure, desemnat jucătorul african al anului 2014, pînă în minutul 86. Vedeta Romei, Gervinho, a jucat doar pînă în minutul 58, cînd a primit cartonaş roşu.

În celălalt meci din Grupa D, selecţionatele Mali şi Camerunului tot au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), marţi seara, competiţie găzduită de Guineea Ecuatorială. Sambou Yatabare (71) a deschis scorul pentru malieni, dar ''Leii neîmblînziţi'' au egalat pe final, prin Ambroise Oyongo (84).

Sursa: romaniansoccer.ro