CROATIA - CANADA 4-1. VICTORIE MUNCITA PENTRU VICECAMPIOANA MONDIALA EN-TITRE

Croația a cîștigat meciul împotriva Canadei, scor 4-1, din cadrul etapei secunde a Grupei F, de la Cupa Mondială din Qatar.

Vicecampioana mondială en-titre a început meciul cum nu se putea mai prost: după doar un minut, Alphonso Davies a înscris primul gol din istoria Canadei la Cupa Mondială.

Europenii au turat motoarele la maxim și, după mai multe ocazii ratate, defensiva canadienilor a cedat în minutul 37, cînd Kramaric a restabilit egalitatea.

Peste alte 6 minute, Livaja l-a "executat" pe Borjan de la 16 metri, iar croații au trecut în avantaj pe tabelă.

Canadienii au încercat să revină pe tabelă, dar în zadar. Kramaric a reușit dubla în minutul 70, iar Majer a stabilit scorul final în cel de-al patrulea minut al prelungirilor.

În urma acestui rezultat, Croația a urcat pe primul loc în Grupa F, cu 4 puncte, în timp ce Canada ocupă ultima poziție, cu niciun punct.

Sursa: digisport.ro