COREEA DE SUD - GHANA 2-3. SPECTACOL TOTAL IN QATAR

În Grupa H a Campionatului Mondial din Qatar 2022 s-a disputat meciul dintre Coreea de Sud - Ghana, 2-3.

Ghana a fost "la o alunecare distanţă" de un rezultat de egalitate cu Portugalia, scor 2-3, în momentul în care Inaki Williams i-a "furat" mingea portarului Diogo Costa în ultimele secunde ale jocului, dar a căzut şi nu s-a mai putut întoarce ca să trimită balonul în plasă.

Partida dintre Coreea de Sud și Ghana a cunoscut o primă repriză mai bună a africanilor.

Scorul a fost deschis de Salisu, după o centrare venită din lovitură liberă. Avantajul ghanezilor a fost dublat de către Kudus, care a deviat excelent un balon al lui Ayew.

Repriza secundă a cunoscut un alt curs al jocului, în care asiaticii au fost superiori. În doar 3 minute, Cho Gue-Sung a punctat de două ori și a stabilit egalitatea pe tabelă.

Totuși, africanii au replicat, și au punctat din nou, prin Kudus, care a marcat cu o execuție pe jos, din careu, după un luft al lui Inaki Williams.

Prelungirile au fost de-a dreptul dramatice, cu africanii care nu au putut să iasă din propriul careu. Cu toate acestea, Coreea de Sud nu a găsit golul egalării, și a pierdut, 2-3, cu Ghana.

Sursa: digisport.ro