CHAMPIONS LEAGUE

Serie record de 19 victorii consecutive pentru Real Madrid

Real Madrid s-a impus cu 4-0 pe teren propriu în faţa formaţia bulgară Ludogoreţ Razgrad, marţi seara, în ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, semnînd astfel cea de-a 19-a sa victorie consecutivă în toate competiţii, cu care a stabilit un nou record pentru un club spaniol.

De la jumătatea lunii septembrie, elevii antrenorului italian Carlo Ancelotti au cîştigat toate partidele disputate, reuşind să încheie Grupa B din Champions League cu maximum de puncte (18). De altfel, Real Madrid este singura echipă care a reuşit să realizeze de două ori această performanţă, după ce a cîştiga toate meciurile din grupa sa şi în sezonul 2011-2012 din Liga Campionilor, conform statisticilor date publicităţii de UEFA.

În faţa campioanei Bulgariei, Real Madrid a avut o seară liniştită, în care a reuşit deschiderea scorului prin starul portughez Cristiano Ronaldo, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 20, ajungînd astfel la 72 de goluri marcate în cea mai importantă competiţie continentală intercluburi, cu două mai puţin decît liderul absolut, argentinianul Lionel Messi (74 goluri).

Celelalte goluri ale madrilenilor au fost marcate de Gareth Bale (minutul 38), Alvaro Arbeloa (minutul 80) şi Alvaro Medran (minutul 88). Fundaşul român Cosmin Moţi a jucat tot meciul la Ludogoreţ.

Graţie acestui succes, Real Madrid a depăşit recordul de 18 victorii consecutive stabilit de marea sa rivală FC Barcelona, sub conducerea olandezului Frank Rijkaard, în sezonul 2005-2006.

Cristiano Ronaldo, in continuare in spatele lui Messi

Portughezul Cristiano Ronaldo (Real Madrid) a reuşit marţi cel de-al 72-lea său gol în Liga Campionilor, rămînînd însă pe locul secund în clasamentul all-time al golgheterilor acestei competiţii, după argentinianul Lionel Messi (FC Barcelona), autorul a 74 de goluri.

Messi are însă ocazia să-şi mărească avansul faţă de rivalul său portughez, miercuri seara, cînd FC Barcelona va primi vizita campioanei Franţei, Paris Saint-Germain, în cadrul ultimei etape din Champions League.

Cei doi l-au devansat în acest sezon pe fostul lider al acestei ierarhii, spaniolul Raul Gonzalez, fostul căpitan al lui Real Madrid, care a rămas pe poziţia a treia, cu 71 de goluri, urmat la mare distanţă de fostul atacant olandez Ruud van Nistelrooy, cu 56 goluri.

Raul rămîne, însă, cel mai mai bun marcator din toate competiţiile europene intercluburi, cu un total de 77 goluri, urmat de Messi şi Cristiano Ronaldo, ambii cu cîte 75 de goluri.

Clasamentul golgheterilor ediţiei 2014-2015 a Ligii Campionilor este dominat de brazilianul Luiz Adriano (Şahtior Doneţk) cu 9 goluri, urmat de argentinianul Lionel Messi (FC Barcelona), cu 7 goluri, şi un grup de jucători compus din portughezul Cristiano Ronaldo, francezul Karim Benzema (ambii Real Madrid), argentinianul Sergio Aguero (Manchester City), uruguayanul Edinson Cavani (PSG), croatul Marko Mandzukic (Atletico Madrid) şi columbianul Jackson Martinez (FC Porto), cu cîte 5 goluri.

Rezultatele inregistrate marti in Champions League

Marţi seară, s-au jucat ultimele partide din grupele A, B, C şi D ale Ligii Campionilor. Liverpool a fost eliminată după egalul de acasă cu Basel, scor 1-1, iar englezii se vor mulţumi doar cu un loc în Europa League. Juventus s-a calificat după remiza cu Atletico (0-0). Acelaşi lucru a făcut şi Monaco, după succesul cu Zenit, scor 2-0.

Rezultatele înregistrate miercuri, marcatorii şi clasamentele grupelor:

Grupa A

Olympiacos – Malmo 4-2

(Fuster 22, Dominguez 63, Mitroglou 87, Affelay 90 / Kroon 59, Rosenberg 81)

Juventus – Atletico Madrid 0-0

Clasamentul Grupei A:

1       Atlético Madrid   6       4       1       1       14-3 11     13

2       Juventus Torino 6       3       1       2       7-4    3       10

3       Olympiakos Pireu         6       3       0       3       10-13          -3      9

4       Malmö FF 6       1       0       5       4-15 -11    3

Grupa B

Liverpool – FC Basel 1-1

(Gerrard 81 /Frei 25)

Real Madrid – Ludogoreţ Razgrad 4-0

(Ronaldo pen. 19, Bale 38, Arbeloa 80, Medran 88)

1       AS Monaco         6       3       2       1       4-1    3       11

2       Bayer 04 Leverkusen    6       3       1       2       7-4    3       10

3       Zenit Sankt Petersburg 6       2       1       3       4-6    -2      7

4       Benfica Lisabona          6       1       2       3       2-6    -4      5