BRAZILIA - SERBIA 2-0. SUD-AMERICANII AU FACUT SHOW LA PRIMUL LOR MECI DE LA MONDIAL

Brazilia a cîștigat meciul cu Serbia, scor 2-0, din cadrul primei etape a Grupei G de la Cupa Mondială din Qatar.

Sud-americanii au dominat meciul de la început pînă la sfîrșit. Cu toate acestea, scorul la pauză a fost 0-0, deoarece brazilienii nu au fost suficient de inspirați în fața porții.

Neymar a încercat primul poarta sîrbilor, cu o execuție trimisă direct din corner. Decarul a fost urmat de Casemiro și Raphinha, dar nici ei nu au avut noroc mai mult.

În partea secundă, Brazilia a lovit bara după o oră de joc, prin Alex Sandro. Două minute mai tîrziu, Richarlison a "spart gheața" și a deschis scorul partidei.

Același Richarlison a marcat și în minutul 74, iar golul a fost unul de-a dreptul spectaculos. Starul lui Tottenham a marcat din semi-foarfecă, după ce Vinicius Junior i-a așezat mingea elegant, cu exteriorul.

În urma acestui rezultat, Brazilia a trecut pe primul loc în Grupa G, la egalitate de puncte cu Elveția, dar cu un golaveraj superior (+2, față de +1). De partea cealaltă, Serbia este ocupă ultima poziție.

Sursa: digisport.ro