BRAZILIA – COREEA DE SUD 4-1. "SAMBA" IN QATAR

Brazilia s-a impus fără drept de apel împotriva Coreei de Sud, scor 4-1, în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

A fost o adevărată demonstație de forță a brazilienilor, cel puțin în prima repriză. Naționala lui Tite a deschis scorul în minutul 7, prin Vinicius și și-a dublat avantajul în minutul 13, atunci cînd Neymar a înscris de la punctul cu var.

În minutul 29, Richarlison a punctat și el, în timp ce Paqueta a stabilit scorul primei reprize, șapte minute mai tîrziu.

În actul secund, sud-americanii au scăzut din turație, iar ocaziile au fost de ambele părți. Asiaticii au marcat golul de onoare în minutul 76, atunci cînd Seung-Ho Paik a înscris splendid, de la mare distanță.

În urma acestui rezultat, Brazilia se califică în sferturile de finală și va înfrunta Croația, pe 9 decembrie.

Sursa: digisport.ro