La Jocurile Olimpice de la Tokyo au cîștigat:

Aur, argint și bronz la 100 de metri;

Aur la 200 de metri;

Aur la 4x100 de metri.

***

Selecționata de fotbal a Mexicului a cîștigat medalia de bronz după un succes categoric în fața Japoniei!

Fotbalistul celor de la Club America, Cordova, a deschis scorul din lovitură de la 11 metri, iar pînă la pauză, acesta i-a oferit și un assist lui Johan Vasquez, care a dus scorul la 2:0. În repriza secundă, japonezii și-au dominat autoritar adversarul, ratînd ocazii extrem de mari, însă, contrar cursului jocului, mexicanii au marcat din nou prin Alexis Vega, care a finalizat din pasa aceluiași Cordova. Intrat pe teren în minutul 62, Mitoma a redus din diferență, însă a fost insuficient pentru ca japonezii să mai poată face ceva.

Astfel, Mexic se întoarce acasă cu o medalie, după un turneu în care au muncit extrem de mult și au arătat un joc foarte plăcut ochiului.

***

It's coming to Rome! Again!

La fel ca la fotbal: italienii primii, englezii pe 2.

Italia a făcut o dublă cu adevărat istorică la Jocurile Olimpice: a luat aurul la 100 de metri și la 4x100 de metri.