TOKYO 2020. CAMPIONI OLIMPICI: SUA LA BASCHET, BRAZILIA LA FOTBAL

Varianta 2021 a “Dream Team” și-a confirmat statutul. SUA a cucerit al patrulea titlu olimpic consecutiv și al 16-lea din istorie. Cu Kevin Durant de neoprit, americanii au cîștigat cu 87-82 finala cu Franța. Starul lui Brooklyn Nets a marcat 29 de puncte, a reușit 6 recuperări și 3 assist-uri. Fournier, Gobert și De Colo nu au mai găsit soluția unei noi victorii împotriva americanilor, pe care îi învinseseră în primul meci al grupelor. Din 1936, de cînd baschetul a devenit probă olimpică, doar la 4 ediții aurul nu a fost cucerit de SUA, care a lipsit însă de la Moscova, în 1980.

* * *

La Yokohama, pe stadionul pe care Seleção a cîștigat Cupa Mondială din 2002, naționala Braziliei a cucerit titlul olimpic. În timpul regulamentar al finalei cu Spania, scorul a fost 1-1, după golurile marcate de Cunha și Oyarzabal. Puteau fi mai multe reușite, dar Richarlison a ratat un penalty și a avut un șut respins în bară, iar ibericii au nimerit de două ori transversala. În a doua repriză a prelungirilor, Malcom a marcat golul care i-a adus Braziliei al doilea aur olimpic la fotbal, după cel obținut în urmă cu 5 ani, la Rio.

Sursa: We Love Sport