SUCCESE ALE SPORTIVILOR NOȘTRI PE ARENA INTERNAȚIONALĂ

Atletul Andrian Mardare a cîștigat Meeting d’Athletisme, care s-a desfășurat la Marsilia. El a înregistrat rezultatul 79.46 metri la proba aruncarea suliței. • Luptătoarea Irina Rîngaci a cîștigat turneul din seria Ranking Series de la Budapesta. Ea a obținut trei victorii în categoria de greutate 65 kg, cu germana Anne Nuernberger, rusoaica Ekaterina Koshkina și turcoaica Kadriye Aksoy. • Luptătorul de stil greco-roman Mihai Bradu (28 de ani) a disputat finala turneului din seria Ranking Series de la Budapesta. El s-a ales cu medalia de argint în categoria de greutate 82 kg după ce a fost învins de ungurul Erik Szilvassy, medaliat cu bronz la Europenele din 2019. Un alt moldovean, Victor Ciobanu, a cucerit medalia de bronz în categoria de greutate 63 kg. • Atleta Anna Berghii a cucerit trei medalii de aur la Cupa României. Ea s-a remarcat în probele 400 metri garduri, ștafeta mixtă 4×400 și 4×100 metri. Dimitriana Bezede a cîștigat atît la aruncarea discului (49,61 metri), cît și la aruncarea greutății (17,44), Serghei Marghiev s-a impus la aruncarea ciocanului (71,94), iar Mihaela Botnari a urcat pe podium la 5000 metri.

Sursa: olympic.md