STIRI SPORTIVE

Tudor Bratu a cucerit trei medalii la Mondialul de tineret

Halterofilul moldovean Tudor Bratu a cucerit trei medalii de argint la Campionatul Mondial de tineret din Grecia. El a concurat în categoria de greutate 96 kg și a ridicat 163 kg la proba smuls și 201 kg la aruncat.

Anterior, Teodora-Luminița Hîncu a cucerit trei medalii de bronz. La smuls ea a ridicat 67 kg, iar la aruncat 82 kg. Teodora a concurat în categoria de greutate 45 kg.

5 medalii la turneul de înot de la Salonic

Egor Covalev, Igor Bulat și Alexandr Carnauh au urcat pe podium la turneul de înot de la Salonic. Covalev, originar din Tiraspol, a ocupat locul 2 la 100 metri stil liber cu rezultatul 52.83 și locul 3 la 200 metri liber (1.57.29). Igor Bulat din Bălți a cucerit de asemenea două medalii: argint la 100 metri bras (1.06.72) și bronz la 200 metri bras (2.27.43). Un alt sportiv din Bălți, Alexandr Carnauh, a obținut bronzul la 50 metri stil liber cu rezultatul 24.14.

Sursa: olympic.md