PORTUGALIA – URUGUAY 2-0. CRISTIANO RONALDO & CO MERG IN OPTIMI

Portugalia s-a impus cu 2-0 în fața reprezentativei din Uruguay, în etapa a doua din grupele Cupei Mondiale din Qatar.

Cele două goluri ale partidei au fost marcate de Bruno Fernandes, în minutul 51, deși reușita îi fusese atribuită mai întîi lui Cristiano Ronaldo, respectiv minutul 90+3, din penalty.

Lusitanii au început mai bine meciul și au dominat partida în minutele de început. Cu toate acestea, sud-americanii au fost cei care au avut ocazia să deschidă scorul, în minutul 32, atunci cînd Betancur nu l-a putut învinge pe Diogo Costa.

În actul secund, tot Portugalia a fost cea care a controlat duelul, iar reprezentativa condusă de Fernando Santos "a spart gheața" în minutul 54, după ce mingea centrată de Bruno Fernandes pentru Cristiano Ronaldo a intrat în poartă, fără ca fostul star de la Manchester United să atingă balonul.

În minutele de final, Uruguay a avut mai multe ocazii de a înscrie, însă portughezii au fost cei care au marcat, prin același Bruno Fernandes, din penalty.

În ultimul meci, Portugalia va juca împotriva Coreei de Sud, în timp ce Uruguay va înfrunta Ghana.

Sursa: digisport.ro