PERFORMANȚELE SPORTIVILOR MOLDOVENI

Canoistul Serghei Tarnovschi, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, va evolua și la ediția din 2024 de la Paris. Elevul lui Nicolae Juravschi va concura în proba de 1000 metri. La Jocurile Olimpice de la Paris, programate în perioada 26 iulie – 11 august, s-au mai calificat pînă acum arcașul Dan Olaru, canoistele Daniela Cociu și Maria Olărașu. * Atletul Andrian Mardare a ocupat locul 2 la turneul de Ranking World Athletics Continental Tour de la Berlin. El a înregistrat rezultatul 81.37 metri, fiind întrecut de germanul Julian Weber (84.09). * Daniel Procopciuc a cucerit două medalii de aur la Campionatul Mondial de armwrestling din Kazahstan. A urcat pe podiumul de premiere și Marina Iordachi, care a obținut două medalii de argint. * Lotul Moldovei a cucerit 6 medalii de aur, 6 de argint și 3 de bronz la Campionatul European de kickboxing printre cadeți, juniori și copii, care s-a desfășurat la Istanbul. În clasamentul pe medalii, țara noastră s-a clasat pe locul 11. Pe primele trei locuri s-au situat Marea Britanie, Bulgaria și Ungaria.

Sursa: olympic.md