”Nu doar copiilor din Ucraina li s-a curmat veselia. Copiii din Palestina au dreptul la aceeași bucurie”, îi transmite Prima Doamnă a Turciei Melaniei Trump într-un mesaj

Prima Doamnă a Turciei, Emine Erdogan, i-a scris soţiei preşedintelui american Donald Trump, Melania Trump, pe care a îndemnat-o să ia legătura cu premierul israelian şi să ridice problema copiilor din Gaza, au declarat Sîmbătă autorităţile de la Ankara, potrivit Reuters, transmite News.Ro.
Emine Erdogan a scris că a fost inspirată de scrisoarea trimisă de Melania Trump preşedintelui rus Vladimir Putin în această lună, referitoare la copiii din Ucraina şi Rusia.
„Sunt încrezătoare că sensibilitatea pe care aţi arătat-o cu privire la cei 648 de copii ucraineni va fi extinsă şi asupra Gazei”, a scris Emine Erdogan în această scrisoare.
„În aceste zile, cînd lumea trăieşte o deşteptare colectivă şi recunoaşterea Palestinei a devenit o voinţă globală, cred că apelul dumneavoastră în numele Gazei ar îndeplini o responsabilitate istorică faţă de poporul palestinian”, a adăugat Emine Erdogan în scrisoarea sa.
“Nu doar copiilor din Ucraina li s-a curmat veselia. Copiii din Palestina au dreptul la aceeași bucurie, aceeași libertate, acelaşi viitor demn. Împărtăşesc profund sentimentele exprimate în scrisoarea dumneavoastră, ca mamă, ca femeie, ca om, şi sper că speranţa dumneavoastră va înflori şi pentru copiii din Gaza, care tînjesc după pace şi linişte. Este prea tîrziu pentru cei 18.885 de bebeluşi şi copii din Gaza pe care i-am pierdut, precum Hind Receb, ucisă cu 335 de gloanţe, şi Rim, în vîrstă de 3 ani, căreia bunicul i-a sărutat ochii zîmbitori înainte de a-şi da ultima suflare. Dar încă mai avem o şansă pentru cei peste un milion de copii din Gaza care au reuşit să supravieţuiască. A sosit momentul”, este o parte a mesajului emoţionant adresat de Emine Erdogan Melaniei Trump.
Un observator global al foametei a stabilit, Vineri, că oraşul Gaza şi zonele înconjurătoare suferă oficial de foamete, care probabil se va extinde, crescînd presiunea asupra Israelului pentru a permite intrarea mai multor ajutoare în teritoriul palestinian.
Prim-ministrul israelian, Benjamin Netanyahu, a respins acest raport ca fiind o „minciună sfruntată” şi a afirmat că Israelul are o politică de prevenire a foametei.











