EURO 2020. SUEDIA – SLOVACIA 1-0

A fost nevoie de un penalty în ultimul sfert de oră al meciului cu Slovacia, pentru ca Suedia să pună capăt unei serii de 365 de minute fără gol marcat la Europene. Înaintea zilei de azi, ultima oară cînd „vikingii” au înscris la Euro a fost în 2012, într-o victorie, 2-0 cu Franța, dat fiind că, în 2016, nordicii au fost eliminați fără meci cîștigat și un singur gol în favoarea lor, un autogol (1-1 cu Irlanda).

Emil Forsberg (77) a transformat lovitura de la 11 metri, reușita sa fiind suficientă pentru ca Suedia să obțină și prima victorie din 2012 încoace la Campionatul European. În acest moment, Suedia este pe primul loc în grupă, cu 4 puncte acumulate. Mîine, partida Spania - Polonia va încheia runda secundă a fazei grupelor în grupa E.

Sursa: We Love Sport