EURO 2020. SLOVACIA – SPANIA 0-5, SUEDIA – POLONIA 3-2

După două remize consecutive, cu un singur gol marcat, Spania a reușit azi scorul turneului și a spulberat-o pe Slovacia, scor 5-0, într-un meci „cu de toate”: un penalty ratat, două autogoluri și cea mai categorică victorie a ibericilor din toată istoria Europenelor.

La Roja se califică în optimi, însă, de pe poziția a doua din grupa E, cu 5 puncte, întrucît Suedia a trecut cu 3-2 de Polonia, marcînd golul victoriei în minutul 4 al prelungirilor! Astfel, „vikingii” cîștigă grupa, cu 6 puncte, și vor juca în optimile de finală cu Ucraina, marți, 29 iunie, la Glasgow.

Spania, în schimb, o va întîlni pe Croația, la Copenhaga, luni, 28 iunie.

Slovacia, deși a terminat pe locul 3, cu trei puncte, are un golaveraj dezastruos, astfel că e eliminată din competiție, la fel ca Polonia, ultima clasată, cu doar un punct.

Sursa: We Love Sport

01.05.24 - 00:04
01.05.24 - 00:12
01.05.24 - 00:11
02.05.24 - 01:12
02.05.24 - 13:35
02.05.24 - 01:15
02.05.24 - 13:34