EURO 2020. CROATIA – SPANIA 3-5

Spania s-a calificat în sferturile de finală după cel mai frumos meci de pînă acum la Euro 2020. Conduși cu 3-1 pînă în minutul 85, croații au trimis partida în prelungiri prin golurile lui Orsic și Pasalic. În reprizele suplimentare, ibericii au redevenit “Furia Roja”, iar apărarea Croației a cedat de două ori în doar 3 minute. Cel mai contestat jucător din lotul ibericilor, Alvaro Morata, a răspuns criticilor cu reușita care a dus din nou Spania în avantaj, după centrarea lui Dani Olmo, care a pasat apoi decisiv și la golul marcat de Oyarzabal.

După victoria cu 5-3, selecționata lui Luis Enrique merge la St. Petersburg pentru sfertul de finală în care va întîlni învingătoarea “optimii” de pe Arena Națională, Franța - Elveția.

Sursa: We Love Sport