ELVETIA - CAMERUN 1-0. EMBOLO A MARCAT IMPOTRIVA TARII IN CARE S-A NASCUT

Elveția a început cu dreptul Cupa Mondială 2022. A bătut la limită Camerunul, scor 1-0, într-un meci din grupa G, prin golul marcat de Breel Embolo, jucător născut chiar în Camerun.

În prima repriză, "Leii neîmblînziți" au ratat două ocazii mari în aceeași fază, prin Mbeumo și Toko Ekambi. Elvețienii au dat replica în prelungirile primei părți, prin Akanji, iar apoi au deschis scroul în debutul părții secunde, prin Breel Embolo.

Africanii au irosit două șanse, prin Choupo-Moting și Anguissa, dar portarul Sommer a fost de fiecare dată pe fază. Trupa lui Murat Yakin a mai avut apoi două oportunități într-un singur minut, iar finalul le-a aparținut tot elvețienilor, prin ocaziile lui Xhaka și Seferovic.

Sursa: digisport.ro