ECHIPA NAŢIONALĂ DE FOTBAL A REMIZAT CU RUSIA ÎN PRELIMINARIILE EURO-2016

Selecţionata Moldovei la fotbal a obţinut ieri, la Moscova, primul punct în actuala ediţie a preliminariilor Campionatului European 2016, grupa G.

Asta după ce a reuşit (surprinzător pentru mulţi experţi) să încheie la egalitate (1-1) partida disputată cu reprezentativa Rusiei. Gazdele au deschis scorul în minutul 72 din penalti, transformat în gol de Dziuba. ”Tricolorii” au egalat cu două minute mai tîrziu în urma unui corner finalizat cu o lovitură de cap precisă de Epureanu, căpitanul echipei Moldovei.

Echipa naţională a evoluat în următoarea componenţă: Cebanu, Armaş, Epureanu, Golovatenco, Jardan, Erhan, Cojocari (Racu, 74), Gaţcan, Ioniţă, Dedov (Sidorenco, 83), Picuşciac (Patraş, 46).

În celelalte partide din grupă au fost înregistrate următoarele rezultate: Austria - Muntenegru 1-0, Suedia - Liechtenstein 2-0. Următorul meci echipa naţională îl va juca acasă cu selecţionata Liechtensteinului pe 15 noiembrie.

Pe primul loc în clasamentul seriei se situează reprezentativa Austriei, care a acumulat 7 puncte. Urmează în top formaţiile Rusiei şi Suediei cu acelaşi punctaj (5), departajate de golaveraj, Muntenegru (4 puncte), Moldova (1 punct) şi Liechtenstein (1 punct).

Rezultatele meciurilor din preliminariile Euro-2016 la fotbal

Rezultate înregistrate în partidele disputate, duminică, în preliminariile Campionatului European din 2016:

Grupa C.

Ucraina - Macedonia 1-0. A marcat: Sidorciuk '45+2.

Belarus - Slovacia 1-3. Au marcat: Kalachev '79 / Hamsik '65, '84, Sestak '90+1.

Luxemburg - Spania 0-4. Au marcat: Silva '27, Alcacer '42, Diego Costa '69, Bernat '88.