COPA AMERICA. BRAZILIA A FOST ELIMINATA DUPA FAZA GRUPELOR

Naţionala Braziliei a fost eliminată, duminică noaptea, de la Copa America 2016, după ce a pierdut, scor 0-1, partida cu Peru din Grupa B. Unicul gol al meciului a fost marcat de Ruidiaz în minutul 75. Brazilia rămîne cu doar 4 puncte şi s-a clasat pe locul al 3-lea, în timp ce Peru, cu 7 puncte, a cîştigat grupa.

Nu se mai întîmplase din anul 1987 ca Brazilia să părăsească această competiţie după faza grupelor.

Reamintim că Brazilia a mers la Copa America fără starul Neymar, menajat pentru Jocurile Olimpice din luna august.

"Nu mă tem de demitere ci doar de moarte", a spus după meci selecţionerul Carlos Dunga.

Naţionala Ecuadorului şi-a asigurat locul al doilea în Grupa B de la Copa America, duminică noaptea, după ce a învins, scor 4-0, reprezentativa statului Haiti. Enner Valencia a deschis scorul în minutul 11, iar Ayovi a majorat diferenţa de pe tabelă în minutul 20. Au mai marcat Noboa (57) şi din nou Valencia (78).

Ecuador nu mai trecuse de faza grupelor din anul 1997. Acum, ecuadorienii vor da piept cu lidera din Grupa A, Statele Unite ale Americii, gazda turneului.

Sursa: romaniansoccer.ro