BELGIA - MAROC 0-2. MAROCANII PRODUC O NOUA SURPRIZA URIASA LA CM

Maroc a cîștigat meciul cu Belgia, scor 2-0, din cadrul etapei secunde a Grupei F de la Campionatul Mondial din Qatar.

După ce au ținut în șah vicecampioana mondială, Croația, scor 0-0, africanii au izbutit încă o surpriză uriașă la turneul final.

Belgienii au început mai bine meciul, însă șuturile lui Batshuayi și Meunier nu l-au putut învinge pe Munir.

Marocanii au replicat și au avut un gol anulat pe motiv de offside în prima repriză, după ce Saiss i-a blocat vederea lui Courtois, la șutul lui Ziyech.

Africanii au "spart gheața" în minutul 73, printr-un gol extrem de similar cu cel anulat: tot din lovitură liberă, de data aceasta executată de Sabiri. Courtois a avut din nou vederea blocată de același Saiss, care se afla în poziție regulamentară.

Golul care i-a liniștit complet pe marocani a venit în al doilea minut al prelungirilor, prin Aboukhlal.

În urma acestui rezultat, Maroc a urcat pe primul loc în Grupa F, cu 4 puncte, în timp ce Belgia ocupă poziția secundă, cu o lungime în minus.

Sursa: digisport.ro