ARGENTINA – AUSTRALIA 2-1. "PUMELE" VOR INTILNI TARILE DE JOS IN SFERTURI

Argentina s-a impus în fața Australiei, scor 2-1, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Reprezentativa condusă de Lionel Scaloni a dominat meciul pe toată durata sa, iar sud-americanii au deschis scorul în minutul 35, grație golului marcat de Lionel Messi. Starul celor de la PSG a marcat chiar la meciul cu numărul 1.000 din carieră.

În actul secund, tot Argentina a fost cea care a pus presiune, iar sud-americanii și-au mărit avantajul prin Julian Alvarez, în minutul 57.

În finalul meciului, Australia a fost cea care a avut ocaziile mai mari și chiar a punctat în minutul 77, după un șut deviat de Enzo Fernandez în propria poartă.

În cele din urmă, Argentina a fost cea care s-a impus, iar reprezentativa lui Lionel Messi va întîlni Țările de Jos în "sferturi", care a trecut de SUA, scor 3-1.

Sursa: digisport.ro