TOKYO 2020. MOLDOVENII LA JOCURILE OLIMPICE

Debut superb pentru canotoarele de 21 de ani Daniela Cociu și Maria Olărașu la o ediție a Jocurilor Olimpice! Elevele lui Viktor Reneiski s-au clasat pe locul 7 la 500 metri dublu. Campioane olimpice au devenit Sun Mengya și Xu Shixiao din China.

* * *

Maratonista Lilia Fisikovici s-a clasat pe locul 54. Ea a înregistrat rezultatul 2:39:59. 14 sportive nu au trecut linia de finiș. Competiția desfășurată la Sapporo a fost cîștigată de Peres Jepchirchir din Kenya. Lilia Fisikovici a concurat pentru a doua oară la Jocurile Olimpice!

* * *

Atletul Andrian Mardare a ocupat locul 7. Elevul lui Valeriu Lungu a reuşit din a cincia încercare să arunce suliţa la 83,30 metri. Andrian s-a aflat la debut la o ediție a Jocurilor Olimpice. Campion olimpic a devenit indianul Neeraj Chopra.

Sursa: Olympic Moldova