ŞTIRILE SPORTIVE

Atletico şi Barcelona au remizat pe Vicente Calderon

Atletico Madrid şi FC Barcelona, echipele clasate pe primele două locuri în campionatul Spaniei, s-au neutralizat sîmbătă seară şi au terminat la egalitate, scor 0-0, pe stadionul Vicente Calderon, în etapa a 19-a din Primera Division. Catalanii rămîn aşadar primii în clasament, avînd un golaveraj mai bun.

A fost un meci disputat cu o intensitate maximă, dar eficacitatea celor două echipe a fost minimă. Ambele formaţii au avut, pe rînd, ocazii de a marca. Intrat după pauză la Barcelona, Lionel Messi, revenit recent după o accidentare, a irosit două oportunităţi bune de a înscrie.

Real Madrid a învins, la limită, duminică seară, scor 1-0, pe Espanyol Barcelona, în deplasare. Astfel, madrilenii s-au apropiat la numai trei puncte de duo-ul Barcelona-Atletico Madrid.

Unicul gol al meciului cu Espanyol a fost marcat de fundaşul Pepe, în minutul 55. Presa spaniolă scrie după meci că Real nu a jucat deloc bine. Aceeaşi presă pune evoluţia modestă a lui Cristiano Ronaldo pe seama stresului cauzat de Balonul de Aur, trofeu care a fost decernat luni seara.

Nici galezul Gareth Bale, adus cu aproximativ 100 de milioane de euro în vară nu prea a impresionat. Pepe a marcat golul cu capul, în urma unei lovituri libere obţinută de Carvajal, un jucător care a avut o prestaţie remarcabilă.

Primera Division se relansează aşadar după rezultatele din acest weekend şi este de aşteptat ca bătălia pentru titlu să se dea pînă în ultimele etape.

Un tînăr de 19 ani a învins-o de unul singur pe Milan

Domenico Berardi, în vîrstă de 19 ani, a fost eroul meciului Sassuolo - AC Milan, jucat duminică seară în etapa a 19-a din campionatul Italiei şi încheiat cu scorul de 4-3 în favoarea gazdelor. Berardi a marcat toate golurile gazdelor, în minutele 15, 28, 41 şi 47. Milan a condus cu 2-0 graţie reuşitelor lui Robinho 9 şi Mario Balotelli 13. În minutul 86 a marcat Montolivo al treilea gol al milanezilor. Milan a ajuns pe locul al 11-lea în clasament Serie A, la nu mai puţin de 30 de puncte distanţă de lidera Juventus. Sassuolo este nou-promovată în Serie A şi nu-şi dispută meciurile acasă, deoarece nu are un stadion omologat. Partida cu Milan s-a jucat la Reggio Emilia, pe arena formaţiei Reggiana.

Allegri a fost demis de la Milan

Tehnicianul Massimiliano Allegri a fost demis din funcţia de antrenor principal al echipei AC Milan, după înfrîngerea suferită în faţa formaţiei Sassuolo, scor 3-4, în etapa a 19-a din Serie A, a anunţat, luni, site-ul oficial al grupării italiene. În comunicatul clubului milanez se arartă că odată cu Allegri va pleca şi staful acestuia. Echipa va fi condusă provizoriu de secundul lui Massimiliano Allegri, Mauro Tassotti, dar presa italiană anunţă că prinicpalul candidat la preluarea postului de antrenor este Filippo Inzaghi, care pregăteşte echipa de tineret a clubului. Massimiliano Allegri, în vîrstă de 46 de ani, se afla la AC Milan din 2010, iar în această perioadă a reuşit să cîştige un titlu şi o Supercupă a Italiei.

Mandela si Eusebio, omagiati la gala de decernare a Balonului de Aur

Fostul lider sud-african Nelson Mandela şi legendarul internaţional portughez Eusebio au fost omagiaţi în cadrul galei de decernare a Balonului de Aur, luni seară, la Zurich. "Va fi un omagiu pentru două persoane care au plecat dintre noi şi ne-au marcat vieţile: Nelson Mandela şi evident Eusebio", a spus Valcke, secretarul general al FIFA. Nelson Mandela a încetat din viaţă la 5 decembrie, iar Eusebio la 5 ianuarie. Mandela a fost unul dintre artizanii candidaturii cîştigătoare a Africii de Sud pentru găzduirea Cupei Mondiale din 2010. Trofeul Balonul de Aur, pentru care finalişti au fost portughezul Cristiano Ronaldo (Real Madrid), argentinianul Lionel Messi (FC Barcelona) şi francezul Franck Ribery (Bayern München), a fost decernat luni seară, în cadrul unei ceremonii ce a avut loc la Zurich.

01.05.24 - 00:04
01.05.24 - 00:12
01.05.24 - 00:11
02.05.24 - 01:12
02.05.24 - 13:35
02.05.24 - 01:15
02.05.24 - 13:34
02.05.24 - 13:32