PETROCUB SI MILSAMI S-AU CALIFICAT IN TURUL DOI DIN CONFERENCE LEAGUE

Două din cele trei echipe din Moldova angrenate în Conference League au reușit calificarea în turul doi din Conference League. Atît Petrocub, cît și Milsami au acces mai departe grație victoriei la limită cu 1-0 în meciul retur.

Petrocub a trecut de deținătoarea în exercițiu a Cupei Macedoniei de Nord, FK Sileks, grație golului marcat de Mihai Platica în prelungirile reprizei secunde. La rîndul său, Milsami a eliminat-o pe FK Sarajevo din Bosnia și Herțegovina după reușita semnată de Radu Gînsari în minutul 19.

În runda următoare, Petrocub va juca cu echipa din Turcia Sivesspor, iar Milsami va întîlni formația suedeză Elfsborg.

O altă echipă din Moldova, Sfîntul Gheorghe a fost eliminată de clubul albanez, Partizani, după 4-8 la general. La Orhei, „sfinții” au cedat cu 2-3, golurile gazdelor fiind marcate de Volkov și Solodovnicov.