Moldova învinsă de Ucraina

Selecţionata de fotbal a Republicii Moldova a fost învinsă, marţi seară, cu scorul de 2-1 (0-0) de reprezentativa Ucrainei, în grupa H (zona Europei) din preliminariile Campionatului Mondial 2014. Partida s-a disputat pe stadionul Cernomoreţ din Odessa şi a fost arbitrată de danezul Kenn Hansen. Ucrainenii au deschis scorul prin Iarmolenko în minutul 61 (în imagine), după un şut plasat din interiorul careului. Peste nouă minute, Haceridi a ridicat scorul la 2-0, după ce a reluat cu capul o centrare din corner a lui Gusev. Ion Caras, antrenorul Moldovei, l-a introdus în teren pe Alexandru Suvorov, în minutul 78, iar peste două minute acesta a reuşit să reducă din diferenţă cu un şut de la 25 de metri. Gazdele au încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea lui Stepanenko în minutul 90+2. Acesta a primit cartonaşul roşu după o intrare dură la Bordian. În următorul meci din preliminarii, Moldova va primi, acasă, replica Poloniei, pe 7 iunie. În clasamentul Grupei H, Muntenegru este lideră cu 14 puncte, urmată de Anglia (12), Ucraina (8) şi Polonia (8), Moldova (4) şi San Marino (0).

Muntenegru visează la Brazilia

Naţionala Muntenegrului a înregistrat, marţi seară, un egal cît o victorie, 1-1 cu Anglia, în grupa H din preliminariile CM 2014. După remiza de la Podgorica, muntenegrenii, în frunte cu căpitanul Mirko Vucinic, visează deja la Brazilia. Anglia a deschis repede scorul, prin Wayne Rooney, dar gazdele au egalat cu un sfert de oră înainte de final prin Dejan Damjanovic, intrat în repriza secundă pe teren. Vucinic crede că acum calificarea este la îndemîna echipei sale. "Acest punct este ca o victorie. Ar putea fi decisiv în cursa pentru Mondiale. Sîntem lideri cu patru meciuri înaintea finalului calificărilor şi acest lucru ne permite să ne gîndim la Brazilia", a spus Vucinic. Selecţionerul Branko Brnovic se gîndeşte şi el la Cupa Mondială dar nu este atît de entuziast ca Vucinic. "Puteam chiar să cîştigăm în repriza a doua cînd am jucat bine. Trebuie însă să admitem că în prima repriză Anglia a fost superioară. Am fost puţin timoraţi şi prea puţin agresivi. Desigur, este bun acest egal, dar mai avem mult de lucru şi meciuri de cîştigat pentru a ajunge la Cupa Mondială", a declarat tehnicianul. A fost al treilea egal consecutiv obţinut de Muntenegru în meciurile cu Anglia, după cele din preliminariile Euro 2008.

Preliminarii CM 2014 (zona Europei)

Rezultatele inregistrate marti în meciurile din preliminariile Campionatului Mondial din 2014, în zona Europa:

Grupa A

Serbia - Scoţia 2-0. A marcat: Djuricici '60, '65.

Ţara Galilor - Croaţia 1-2. Au marcat: Bale '21 (penalti) / Lovren '77, Eduardo '87.

Belgia - Macedonia 1-0. A marcat: Hazard '62.

Grupa B

Armenia - Cehia 0-3 Au marcat: Vydra '47, '81, Kolar '90+4.

Danemarca - Bulgaria 1-1. Au marcat: Agger '63 (penalti) / Manolev '51.

Malta - Italia 0-2 A marcat: Balotelli '8 (penalti), '45.

Grupa C

Irlanda - Austria 2-2 Au marcat: Walters '25 (penalti), '45+1 / Harnik '11, Alaba '90+2.

Germania - Kazahstan 4-1. Au marcat: Reus '23, '90, Gotze '27, Gundogan '31 / Schmidtgal '46.

Grupa D

Estonia - Andorra 2-0. Au marcat: Henri Anier '45+1, Lindpere '61.

Turcia - Ungaria 1-1. Au marcat: Burak Yilmaz '63 / Bode '71.

Olanda - România 4-0. Au marcat: Van der Vaart '12, Van Persie '56, '65 (penalti), Lens '90.

Grupa F

Azerbaidjan - Portugalia 0-2. Au marcat: Bruno Alves '63, Hugo Almeida '79.

Irlanda de Nord - Israel 0-2. Au marcat: Refaelov '78, Ben Basat '85.

Grupa H

Ucraina - Moldova 2-1. Au marcat: Iarmolemko '61, Haceridi '70 / Suvorov '80.

Polonia - San Marino 5-0. Au marcat: Lewandowski '21, '50 (ambele din penalti), Piszczek '28, Teodorczyk '61, Kosecki '90+2.

Muntenegru - Anglia 1-1. Au marcat: Damjanovici '76 / Rooney '6.