EURO 2020. AUF WIEDERSEHEN, DEUTSCHLAND! ANGLIA, IN SFERTURILE DE FINALA!

Raheem Sterling și Harry Kane - cel din urmă aflat la primul său gol la un Campionat European - au semnat victoria istorică a Angliei în fața Germaniei, scor 2-0. Cu excepția finalei CM din 1966, niciodată selecționata Albionului nu reușise să treacă de Germania în fazele eliminatorii ale unui turneu final (Mondial sau European), în patru dueluri directe precedente cu calificarea pe masă.

Totodată, Anglia tocmai a bifat prima sa victorie în 90 de minute în fazele eliminatorii ale unui European, după patru egaluri și două eșecuri!

Odată cu eliminarea Germaniei, niciuna din echipele din „grupa morții”, Ungaria, Portugalia, Franța și Germania, nu a mai rămas în competiție.

Englezii așteaptă meciul din această seară, dintre Suedia și Ucraina, pentru a-și afla adversara din sferturile de finală.

Sursa: We Love Sport