EURO 2016. ISLANDA PRODUCE PRIMA MARE SURPRIZA

Selecționatele Portugaliei și Islandei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), într-o partidă din cadrul Grupei F a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, disputată marți seara, pe stadionul "Geoffroy Guichard" din Saint-Etienne.

Portughezii au deschis scorul în minutul 32, prin Nani, însă islandezii au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Birkir Bjarnason (min.50).

Islanda, echipă care participă în premieră la un Campionat European, reușește astfel să producă surpriza în meciul său de debut la această competiție, ținînd în șah experimenta națională a Portugaliei.

În celălalt meci din Grupa F disputat marți, Ungaria a învins cu scorul de 2-0 Austria, la Bordeaux, maghiarii ocupînd astfel primul loc în clasament după primele două jocuri. Ambele goluri au fost înscrise în repriza secundă, de Adam Szalai (min.62) și Zoltan Stieber (min.87).

Sursa: romaniansoccer.ro