CUPA CONFEDERAŢIILOR LA FOTBAL

Naţionala Braziliei a învins cu scorul de 3-0 reprezentativa Japoniei la Cupa Confederaţiilor 2013, pe care o găzduieşte între 15 şi 30 iunie. În oraşul Brasilia, pe Estadio Nacional Mane Garrincha, sud-americanii au deschis scorul în mintul 3, prin Neymar. Au urmat golurile marcate în repriza a doua de Paulinho 48 şi Jo 90+3. Brazilia a dat impresia că nu a forţat, în faţa unei Japonii care nu i-a pus deloc probleme. Tot în Grupa A Italia a debutat cu o victorie, invingînd, duminică seară, cu scorul de 2-1, naţionala Mexicului, la Rio de Janeiro. Mijlocaşul echipei Juventus Torino, Andrea Pirlo (a jucat meciul cu numărul 100 la naţionala Italiei), a deschis scorul în minutul 27. Mexicanii au trimis mingea în transversală şi au egalat apoi în minutul 34, cînd atacantul echipei Manchester United, Hernandez, a transformat o lovitură de la 11 metri. Mario Balotelli a marcat golul victoriei în minutul 78, iar fanii brazilieni neutri prezenţi la meci chiar i-au strigat numele. Pe 19 iunie, Italia va întîlni Japonia lui Alberto Zaccheroni şi tot atunci Brazilia va juca împotriva Mexicului.

Campioana mondială şi europeană en-titre, Spania, a debutat cu o victorie, scor 2-1, în faţa Uruguayului, în Grupa B de la Cupa Confederaţiilor.La Recife, ibericii au lăsat o impresie bună şi se puteau impune şi mai clar decît o arată scorul de pe tabelă. Atacantul Barcelonei, Pedro, a deschis scorul în minutul 20. Soldado a dus scorul la 2-0 în minutul 32. Spania a avut în primele 15 minute ale jocului o posesie uluitoare, de 92%, iar prima repriză a încheiat-o cu o posesie de 77%. În repriza secundă, spaniolii au mai redus turaţia "motoarelor". Luis Suarez, preferat de Oscar Tabarez în locul lui Forlan pentru a face cuplu în atac cu Edinson Cavani, a redus din handicap în minutul 88. Tot în Grupa B, evoluează Tahiti şi Nigeria.