CHAMPIONS LEAGUE

Barcelona şi PSG s-au calificat în sferturi

Echipa spaniolă FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia engleză Manchester City, în manşa secundă a optimilor competiţiei. Catalanii au deschis scorul prin Lionel Messi, în minutul 67. Căpitanul oaspeţilor, Kompany, a punctat în minutul 89 la o lovitură de colţ, pentru 1-1. Egalitatea s-a menţinut doar un minut, pentru că brazilianul Dani Alves a marcat în minutul 90. Portarul român Costel Pantilimon a stat pe banca de rezerve la gruparea engleză. Din minutul 78, City a jucat în inferioritate numerică, Zabaleta fiind eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben. Barcelona se impusese şi în tur, la Manchester, cu scorul de 2-0.

Paris Saint-Germain FC n-a mai obţinut o victorie atât de clară ca în turul optimilor (4-0) dar totuşi a învins-o şi miercuri pe Bayer Leverkusen, cu 2-1, pe Parc des Princes, şi s-a calificat în sferturile de finală. Nemţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 6, prin Sidney Sam. Gazdele au egalat în minutul 13, graţie lui Marquinhos. În minutul 53, argentinianul Lavezzi a dus scorul la 2-1. Rolfes, de la Leverkusen, a ratat un penalty în minutul 28. Din minutul 68, germanii au jucat cu un om în minus, Can fiind eliminat.