CUPA CONFEDERAŢIILOR: BRAZILIA A ÎNGENUNCHEAT CAMPIOANA MONDIALĂ, SPANIA

"Londonezii" în galben, trei clase peste "londonezii" în roşu

Brazilia a cîştigat a patra Cupă a Confederaţiilor, ultimele trei consecutiv. Spania a jucat în ... „9 oameni”. Italia a luat „bronzul” la lovituri de departajare. Care este blestemul Cupei Confederaţiilor.

Brazilia – Spania 3-0 (2-0)

Brazilia a făcut cel mai bun joc al ei din această competiţie şi a surclasat o echipă a Spaniei care a avut cea mai slabă evoluţie din ultimii doi ani. Chiar dacă datele din caseta tehnică sugerează un echilibru, victoria la scor a Braziliei a reflectat realitatea din teren. Au existat în acest meci două momente cheie care au defavorizat campioana mondială, dar şi dacă arbitrul ar fi apreciat corect, este greu de presupus că Brazilia nu ar fi câştigat.

La primul gol înscris de Fred s-au înregistrat sigur două infracţiuni: Neymar se afla în offside pasiv, dar cu influenţarea fazei, deci offside activat, iar apărătorul spaniol Arbeloa a atins mingea cu mâna. Reluările TV nu au putut arăta dacă şi Fred, în cădere, a atins sau nu mingea cu mâna. O fază foarte grea şi...greu de judecat. Se putea acorda şi offside, se putea acorda şi penalty pentru Brazilia. Spaniolii nu au contestat însă golul. Prin minutul 15, Thiago Silva face henţ în careu, dar arbitrul nu acordă nimic. Nu se ştie cum ar fi decurs jocul dacă în minutul 42, David Luiz nu scotea o minge de gol de pe linia porţii, iar două minute mai târziu, Brazilia nu făcea 2-0.

Oraş: Rio de Janeiro
Estadio do Maracana
Spectatori: 73.351
Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda) – foarte slab
Asistenţi: Sando Van Roekel şi Erwin Zeinstra (Olanda)
Al patrulea oficial: Felix Brich (Germania)

Brazilia: Julio César - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Paulinho (min.88 – Hernanes), Óscar – Hulk (min.73 – Jadson), Neymar, Fred (min.80 – Jo).
Antrenor: Luiz Fellipe Scolari
Pe bancă: Jefferson, Cavalieri – Lucas, Dante, Luis Felipe, Jean, Rever, Bernard.

Spania: Casillas – Arbeloa (min.46 – Azpiliqueta), Ramos, Piqué, Alba - Busquets, Xavi, Iniesta - Pedro, Mata (min.52 – Jesus Navas), Fernando Torres (min.59 – David Villa).
Antrenor: Vicente del Bosque
Pe bancă: Valdez, Reina – Albiol, Javier Martinez, Fabregas, Soldado, Monreal, Cazorla, David Silva.

Au înscris: 1-0 (min.2 – Fred), 2-0 (min.44 – Neymar), 3-0 (min.47 – Fred)

Comentariu

Spania a pierdut meciul cu (cel puţin) două ore înaintea începerii finalei. La orele 23.00 (ora României) „Marca” titra cu litere roşii corp 24:: „Con Mata de inicio” (cu Mata de la început). Mi-am dat seama că ibericii vor începe meciul cu handicapul unui om în minus, pentru că Mata nu a fost niciodată o piesă bine angrenată în mecanismul numit tiki-taka şi nici nu este tipul de jucător care să se descurce în faţa unor apărători masivi cum sunt Thiago Silva şi David Luiz.

Dar nu a fost aceasta singura eroare a lui del Bosque. A mizat şi pe Fernando Torres, mână moartă în acest turneu, cu excepţia meciului contra exoticilor din Tahiti. Într-o combinată Barcelona-Real, selecţionerul a mizat pe un atac bazat pe doi dintre oamenii lui Chelsea, echipă care de trei ani înscrie cu preponderenţă pe contraatac, construcţia fiind în mare suferinţă.

În plus, del Bosque i-a aruncat în luptă pe cei doi „londonezi” deşi cel mai bun apărător al gazdelor, David Luiz, joacă tot la Chelsea şi îi cunoaşte foarte bine. De altfel, aici a fost cheia meciului: cei doi spanioli de la Chelsea au fost zero barat, în timp ce brazilienii lui Chelsea, au jucat de nota 10 (Luiz) şi de nota 8 (Oscar). Să joci pe Maracana în faţa unei Brazilii foarte bine montate în „9 oameni”, reprezintă sinucidere curată.

De altfel Spania nu a jucat mai prost, din contră, când a evoluat fizic în 10 oameni, după eliminarea lui Pique în minutul 68. Nu s-a simţit eliminarea şi nu pentru că Brazilia avea deja 3-0, ci pentru că cei doi „londonezi” nu mai erau în teren. De ce nu a început del Bosque cu Soldado (un vârf de gura porţii solid care se putea bate cu masivii apărători brazilieni) în locul lui Torres şi cu unul dintre cei doi David (Villa sau Silva) în locul lui Mata este greu de înţeles.

Dacă del Bosque a vrut să demonstreze că Torres nu mai este o soluţie viabilă, atunci a reuşit, dar cu preţul unui dezastru. Mai este de semnalat şi indecizia lui Casillas (golul 3 îi este clar imputabil, iar în zilele lui foarte bune poate respingea şutul lui Neymar), superficialitatea lui Ramos (nesigur în apărare, execuţie mizerabilă a penalty-ului şi o ratare nepermisă) şi forma slabă a lui Arbeola, mereu depăşit de cuplul Marcelo-Neymar, până să fie înlocuit. Păcat de forma extraordinară a lui Iniesta, care putea să devină eroul meciului dacă Spania nu ar fi jucat în „9”.

De cealaltă parte, Brazilia a venit cu o partitură surpriză: a blocat jocul de pase al spaniolilor printr-un presing ucigător care începea chiar mult în terenul advers. O strategie riscantă pentru că de regulă, indiferent de cât de bună condiţie fizică ai, tot oboseşti după o repriză. Dar a ţinut în special datorită deschiderii scorului în minutul 2, şi al majorării acestuia în minutele 44 şi 47, adică exact când trebuia să apară refluxul.

Cum l-a 0-3 şi după un penalty ratat Spania a cedat şi psihic, oboseala generată de presingul ucigător din primele 25 – 30 de minute nu s-a mai văzut. Cu o Spanie paralizată (probabil catalanii şi madrilenii din teren revedeau meciurile contra nemţilor de la Bayern şi Borussia), în ultima jumătate de oră brazilienii au jucat doar pentru public. Şi le-a ieşit totul şi la capitolul spectacol. Urmărind jucătorii din „Selecao”, se poate spune că la ora actuală se bazează pe axa Julio Cezar – Thiago Silva+David Luiz – Paulinho – Neymar+Fred.

De multă vreme galben-verzii nu au mai avut un cuplu de fundaşi centrali beton (pe bancă se mai află şi un Dante în progres vizibil), un cap limpede gen Paulinho şi un vârf autentic precum Fred. De această dată, Neymar şi-a văzut doar de joc şi a arătat foarte bine în postura de atacant care vine din linia a doua. Rămâne de văzut dacă se va integra în jocul Barcelonei şi dacă nu va fi incomodat de marcajul la sânge din Europa, marcaj cu care nu s-a prea întâlnit în campionatul Braziliei.

Uruguay – Italia 2-2 d.p. (2-2, 0-1) 2-3 pen.

Oraş: Bahia
Arena Fonte Nova
Spectatori: 43.382
Arbitru: Djamel Halmoudi (Algeria)
Asistenţi: Abdelhak Etchiali (Algeria) şi Radouane Achik (Maroc)
Al patrulea oficial: Yuichi Nishimura (Japonia)

Uruguay: Muslera – Maxi Pereira (min.81-Alvaro Pereira) Diego Lugano, Diego Godin, Martin Caceres – Walter Gargano, Arevalo Rios (min.107 – Diego Perez), C.Rodriguez (min.56 – A.Gonzales) – Luis Suarez, Edisson Cavani, Diego Forlan
Antrenor: Oscar Washington Tabares
Pe bancă: Castillo, Silva – Coates, Aguirregaray, Eguren, Lodeiro, Ramirez, Scotti, Hernandez.

Italia: Buffon - Maggio, Astori (min.96 - Bonucci), Chiellini, De Sciglio - Candreva, De Rossi (min.70 - Aquilani), Montolivo - Diamanti (min.83- Giaccherini), Gilardino, El Shaarawy
Antrenor: Cesare Prandelli
Pe bancă: Sirigu, Marchetti – Marchisio, Giovinco, Barzagli, Cerci, Pirlo

Au înscris: 0-1 (min.24 – Astori); 1-1 (min.58 – Cavani), 1-2 (min.73 – Diamanti); 2-2 (min.78 – Cavani)
Penaltyuri: Forlan (ratare), Cavani (înscrie), Suarez (înscrie), Caceres (ratare), Gargano (ratare) – Aquilani (înscrie), El Shaarawy (înscrie), De Sciglio (ratare), Giaccherini (înscrie)

Cartonaşe galbene: Maxi Pereita, Luis Duarez – Chiellini, Montolivo.
Cartonaşe roşii: 0 – Montolivo (al doilea „galben”)
MVIP: Cavani (Uruguay); Buffon (Italia) – prelungiri + penalty-uri
Şuturi: 21 – 19
Pe spaţiul porţii: 15 – 11
Cornere: 8 – 3
Faulturi comise: 19 – 14
Posesie: 43%-57%