Luptătorea Anastasia Nichita a cucerit medalia de aur la Campionatul European de la Zagreb. Ea a obținut trei victorii în categoria de greutate 59 kg, cu norvegianca Othelie Hoeie, turcoaica Eda Tekin și ucraineanca Yuliia Tkach. Finala cu T
20.04.23 - 22:46
Halterofilul Marin Robu (89 kg) a cucerit medalia de bronz la total în cadrul Campionatului European de la Erevan. El a înregistrat rezultatul 364 kg. Robu a obținut bronzul și la proba smuls cu 166 kg, în timp ce la aruncat a ocu
20.04.23 - 22:45
Cea de-a 3-a ediție a celei mai mari competiții multi-sportive din Europa va începe la Cracovia pe 21 iunie, iar fanii se pot asigura acum că nu vor rata nicio acțiune din Polonia în această vară. Cu 26 de sporturi prezentate, inclu
18.04.23 - 13:40
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a înmînat astăzi Clubului Sportiv de Dans „Codreanca”, în cadrul unei ceremonii oficiale, distincția „Ordinul Republicii” pentru propagarea dansului sportiv, dezv
14.04.23 - 19:27
Anna Dulce a cucerit trei medalii de aur la proba pistol 10 metri, aer comprimat, atît la juniori, cît și la seniori, la turneul internațional de tir din Bosnia și Herțegovina. Pe podium a urcat și Maxim Cuzmiciov, care s-a ales cu a
14.04.23 - 19:26
Orașul Salonic a găzduit ediția a 39-a a turneului internațional ”Nioveia” la care au concurat 290 de înotători din 7 țări. Cei 8 înotători moldoveni, care au concurat la diferite categorii de vîrstă, au reușit
14.04.23 - 19:25
Cea de-a 3-a ediție a Jocurilor Europene se va desfășura în perioada 21 iunie – 2 iulie 2023 și va fi găzduită de 11 orașe din patru provincii ale Poloniei. Organizatorii au pregătit 7 Sate Olimpice pentru cazarea sportivilor și
06.04.23 - 17:58
Sportivii moldoveni au cucerit 11 medalii la Campionatul European de karate shotokan printre seniori, care s-a desfășurat în Italia. Cele două medalii de aur au fost adjudecate de Vitalie Spînu, la probele kumite individual Open și ku
05.04.23 - 13:23
Arcașa Alexandra Mîrca a cucerit medalia de bronz la turneul internațional Kahraman Bagatir Spring Arrows Archery, care a avut loc în Turcia. În finala mică, eleva Irinei Cecanova a dispus de franțuzoaica Melanile Gaubuil cu 6-0
05.04.23 - 13:21
Clasarea bună în clasamentul european, i-a permis jucătoarei de badminton, Vlada Gînga să obțină calificarea la Jocurile Europene de la Cracovia-Malopolska. Vlada a concurat și acum 4 ani la Minsk, pe cînd avea 17 ani. Atunci,
03.04.23 - 13:05
Rămîn doar 80 de zile pînă la deschiderea ediției a III-a a Jocurilor Europene, care vor avea loc în perioada 21 iunie – 2 iulie 2023 la Cracovia-Malopolska, Polonia. Pe data de 3 aprilie ora 11:00, CNOS va prezenta oficial
31.03.23 - 14:26
Confederaţia Germană a Sporturilor Olimpice (DOSB) continuă să susţină interdicţia participării sportivilor ruşi şi belaruşi la evenimente sportive internaţionale, legată de invazia rusă din Ucraina, dar nu va boicota Jocurile Olimpice
29.03.23 - 00:09
Maxim Răileanu a stabilit un nou record național Alergătorul Maxim Răileanu a avut o evoluție bună la concursul de elită Internationaler Korschenbroicher City-Lauf din Germania pe distanța de 10 km. Maxim a venit al doilea la linia de finiș
28.03.23 - 12:12
Natalia Zaițeva din Tiraspol și Tudor Vartic din Chișinău au fost aleși cei mai buni sportivi în cadrul campionatului Moldovei la înot, care s-a desfășurat la Tiraspol. Natalia s-a remarcat la 200 metri spate cu rezultatul 2:18.2,
24.03.23 - 15:03
Vasile Diacon a cucerit argintul la Europenele U23 Luptătorul Vasile Diacon a cucerit medalia de argint la Campionatul European Under 23 de la București. În finala categoriei de greutate 74 kg, el a fost învins de azerul Turan Bayramov.
20.03.23 - 18:09
Irina Rîngaci, podium la Europenele Under 23  Luptătoarea Irina Rîngaci a obținut medalia de bronz la Campionatul European Under 23 de la București. În ultimul meci, ea a dispus de italianca Laura Godino. Irina evoluează &i
17.03.23 - 14:06
Ministerul Educaţiei şi Ştiinţei din Letonia (IZM) a revocat decizia de a retrage sprijinul pentru jucătoarea de tenis Jelena Ostapenko şi pentru doi ciclişti din cauza participării lor la competiţii alături de sportivi ruşi şi belaruşi,
17.03.23 - 00:10
Luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guțu a devenit campion european Under 23. În finala categoriei de greutate 77 kg, el a dispus de azerul Khasay Hasanli. Alexandrin i-a mai învins la București pe cehul Michal Zelenka, georgianu
15.03.23 - 11:40
Atleta Dimitriana Bezede a ocupat locul 4 la Cupa Europei la aruncări lungi, care se desfășoară în Portugalia. Ea a înregistrat rezultatul 17.71 metri la proba aruncarea greutății. Pe primele trei locuri s-au clasat portugheza Jessi
13.03.23 - 12:54
Un grup de 42 de foşti olimpici canadieni au cerut Comitetului Olimpic Canadian (COC) să-şi retragă susţinerea privind participarea sportivilor ruşi şi belaruşi la JO din 2024 de la Paris, cu excepţia cazului în care Rusia se retrage d
10.03.23 - 00:15