Luptătoarea Mariana Draguțan a devenit medaliată cu bronz la Campionatul Mondial de la Belgrad. În finala mică a categoriei de greutate 55 kg, ea a dispus de canadianca Karla Gonzales. Mariana le-a mai învins pe turcoaica Melda Dernek
21.09.23 - 17:33
Halterofilul Marin Robu a cucerit medalia de argint în proba smuls la Campionatul Mondial din Arabia Saudită. El a ridicat 173 kg, fiind întrecut de armeanul Andranik Karapetyan (175 kg). Robu a ocupat locul 9 la stilul aruncat cu 197 kg
12.09.23 - 14:28
Tandemul Dmitrii Zincenco – Nichita Naumiuc a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de canotaj de la Belgrad. Ei au înregistrat rezultatul 7:57.24 la dublu rame masculin, categoria ușoară, fiind întrecuți de italienii B
11.09.23 - 13:26
Canoistul Serghei Tarnovschi, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, va evolua și la ediția din 2024 de la Paris. Elevul lui Nicolae Juravschi va concura în proba de 1000 metri. La Jocurile Olimpice de la Paris, programate î
08.09.23 - 13:29
Luptătorul de stil greco-roman Alexandru Solovei a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial Under 20 din Iordania. El a obținut patru victorii în categoria de greutate 77 kg, cu rusul Abdulmasih, americanul Derek Matthews, croatul Mih
21.08.23 - 13:31
Oleg Crețul și Ion Basoc au cîștigat medalii de aur la Campionatul European Paralimpic de judo. La competiția desfășurată la Rotterdam (Țările de Jos) au participat cinci sportivi moldoveni, sub îndrumarea antrenorului Vitalie Gl
14.08.23 - 13:20
Canotorii Alexandru Bulat și Alexandru Mașnic au cucerit medalia de bronz la Universiada Mondială din China. Sportivii din Bender s-au remarcat pe distanța 2000 metri dublu rame cu rezultatul 6.34.81. Pe primele două locuri s-au clasat Olanda (6
10.08.23 - 12:21
Republica Moldova a obținut a treia medalie de aur la Campionatul European de Haltere pentru Juniori (Under-20) și Tineret (Under-23), ediția 2023. Tudor Bratu este tînărul care a cucerit medalia de aur în cadrul evenimentului sportiv
03.08.23 - 18:45
Rusia și Belarus nu vor avea voie să participe la Jocurile Olimpice din 2024. Organizatorii au blocat în mod oficial participarea acestor țări, potrivit Sky News. Mai este un an pînă cînd cei mai buni atleți din lume vor ajung
27.07.23 - 17:20
Atletul Andrian Mardare a cîștigat Meeting d’Athletisme, care s-a desfășurat la Marsilia. El a înregistrat rezultatul 79.46 metri la proba aruncarea suliței. • Luptătoarea Irina Rîngaci a cîștigat turneul din
20.07.23 - 17:44
Președinta Maia Sandu a transmis Drapelul de stat celor 24 de tineri sportivi care vor reprezenta Republica Moldova la Festivalul Olimpic al Tineretului din Europa. Competițiile se vor desfășura în perioada 23-29 iulie în Slovenia. Ș
20.07.23 - 17:41
Șefa statului le-a adresat un mesaj de felicitare halterofililor moldoveni care au obținut 21 de medalii la Campionatul European de haltere pentru tineri. Campionii moldoveni au luat 4 medalii de aur, 12 de argint și 5 de bronz. „Îi fe
12.07.23 - 14:04
Nichita Grigorașenco a cîștigat ediția a 15-a a Ligii Mondiale de juniori Karate K1, care a avut loc în orașul croat Porec. El a obținut 7 victorii în categoria de greutate 76 kg la Under 18 kumite. În finală, membrul cl
11.07.23 - 13:26
Luptătorul de taekwondo, Serghei Uscov a cucerit medalia de argint la turneul BT Turkish Open G-2. Elevul lui Iurii Lesovoi a obținut patru victorii. El a dispus de sportivi din Kazahstan, Turcia, Germania și Palestina. În semifinale, luptă
11.07.23 - 13:21
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, le-a adresat astăzi un mesaj de felicitare canoiștilor moldoveni. Aceștia au revenit acasă cu 7 medalii de la Campionatul Mondial de caiac-canoe, organizat în perioada 5-9 iulie la Auronzo, Italia
10.07.23 - 14:16
Canoiștii moldoveni au cucerit 7 medalii la Campionatul Mondial din Italia: 5 la Under 23 și 2 la tineret. Maria Olărașu s-a ales cu două medalii de aur și una de bronz. Ea s-a impus la dublu 500 metri împreună cu Daniela Cociu, la mixt
10.07.23 - 14:13
Wimbledon este în plină desfăşurare, însă nu se pot ignora problemele pe care războiul lui Vladimir Putin împotriva Ucrainei le-a stîrnit în vestiare, notează Politico, scrie news.ro.  În timp ce st
10.07.23 - 07:35
Halterofila Nicoleta Cojocaru a devenit campioană europeană U15 la doar 13 ani în categoria de greutate 55 kg. Ea s-a ales cu medalia de aur și în proba aruncat și bronz la smuls. La Europenele de la Chișinău pe podium au mai urcat
06.07.23 - 11:22
„Ne bucură mult reușitele sportivilor noștri și înțelegem că sportul trebuie susținut” Președinta Maia Sandu a venit cu un mesaj de felicitare pentru sportivii noștri care, în aceste zile, ne bucură cu performanțe e
30.06.23 - 12:18
Canoistul moldovean Serghei Tarnovschi (26 de ani) a cucerit medalia de bronz la Jocurile Europene de la Cracovia-Malopolska pe distanța 500 de metri. El a înregistrat rezultatul 1:46.460, fiind întrecut de cehul Martin Fuksa (1:45.462)
26.06.23 - 14:04
02.04.24 - 12:28
03.04.24 - 13:44
03.04.24 - 13:42
01.04.24 - 12:39
05.04.24 - 19:01
01.04.24 - 12:46
07.04.24 - 00:04