Pele a murit la vîrsta de 82 de ani! Brazilianul se lupta de mai mult timp cu cancerul, iar corpul său a cedat pe 29 decembrie 2022. Pele este considerat de mulți specialiști cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor. Născut pe 23 octomb
Jucătorul echipei Rugby Team UTM, Igor Mișin a fost declarat cel mai bun rugbist moldovean al anului 2022, iar Nicoleta Meșină de la Poli Iași a fost aleasă cea mai bună rugbistă. Maxim Hoicev de la CSC Tiraspol a fost desemnat cel mai bun ju
Cei mai buni sportivi din țara noastră și antrenorii acestora au fost premiați, astăzi, de către prim-ministra Natalia Gavrilița și ministrul Educației și Cercetării, Anatolie Topală, la Gala Sportului 2022. În acest an, au fost ob
O analiză provocatoare Washington Post a declanșat reacții zgomotoase în întreaga lume Analiza publicată de o profesoară de istorie în cotidianul Washington Post a împărțit lumea în două.  Într-o
20.12.22 - 16:59
Anastasia Nichita și Serghei Tarnovschi, desemnați cei mai buni sportivi ai municipiului Chișinău în 2022 Cei mai buni sportivi și antrenori din municipiul Chișinău au fost premiați cu diplome de merit și premii bănești pentru perfor
19.12.22 - 18:32
A învins dramatic Franța și și-a trecut în palmares al treilea trofeu suprem Argentina s-a impus în fața Franței în finala Campionatului Mondial din Qatar, scor 2-2 (3-3 d.p., 4-2 d.l.d.), și a cucerit al treilea trofeu
18.12.22 - 20:18
Croația a terminat pe locul 3 la Cupa Mondială din Qatar, după 2-1 cu Maroc, în "finala mică". Au existat însă probleme de arbitraj, după ce ambele echipe au cerut cîte un penalty. Meciul a început fulminant. După o gaf
17.12.22 - 19:26
Franța s-a calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar, după ce a învins selecționata Marocului, scor 2-0. Campioana mondială en-titre și-a respectat blazonul și a înscris după doar 5 minute prin Theo Hernandez, a cărui sem
14.12.22 - 23:36
Messi își duce echipa în finala Cupei Mondiale după o prestație fantastică, gol și două assist-uri Ce meci a făcut Lionel Messi, în semifinalele Cupei Mondiale! Argentina - Croația s-a terminat 3-0, după ce starul argentini
13.12.22 - 23:53
Echipa Geotermal Chișinău a devenit cîștigătoarea etapei finale a Ligii Veteranilor, ediția 2022, competiție care a adunat campioanele din regiunile Nord, Centru, Est și Sud. Este al doilea trofeu cucerit de formația din Chișinău, dup
12.12.22 - 18:00
Trupa lui Deschamps e în semifinale. Kane, un penalty transformat și altul ratat Franța a eliminat Anglia, scor 2-1, după un meci dramatic și s-a calificat în semifinale la Cupa Mondială 2022. Harry Kane, un penalty transformat și a
10.12.22 - 23:26
După ce a eliminat Spania în optimile Cupei Mondiale, Maroc a mai făcut o "victimă iberică" și a lăsat acasă și Portugalia lui Cristiano Ronaldo, în sferturi. Unicul gol al meciului care oferă un moment unic în istoria Cupe
10.12.22 - 19:19
Nu vreau să zic mai multe, dar chestia asta din poză s-a întîmplat alaltăieri la conferința de presă a echipei Braziliei. Azi, Brazilia a pierdut la penalty-uri în fața Croației și pleacă frumușel acasă. Coincidență? Nu
10.12.22 - 01:17
Roy Keane: ”Brazilienii și-au irosit toată energia dansînd în meciul contra Coreei de Sud” Brazilia a fost eliminată de Croația din sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, după loviturile de departajare, 4-2.
10.12.22 - 01:14
Într-un meci incendiar desfășurat pe arena Lusail, Argentina a învins reprezentativa Țărilor de jos cu scorul de 2-2 (4-3 d.l.d.) și s-a calificat astfel în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar. În penultimul act al turn
10.12.22 - 01:13
Brazilia a fost eliminată de Coaţia la penalty-uri, în sferturile de finală de la Cupa Mondială 2022, după un meci dramatic. Rodrygo şi Marquinhos au ratat de la punctul cu var şi croaţii merg în penultimul act. După ce a apărat
09.12.22 - 20:13
Portugalia a trecut cu 6-1 de Elveția, în ultimul meci din faza optimilor de finală din cadrul Cupei Mondiale din 2022. Trupa condusă de Fernando Santos a dominat partida încă din primul minut, iar portughezii au marcat în minut
06.12.22 - 23:14
Maroc a produs surpriza la Cupa Mondianlă din Qatar și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției, după ce a trecut de Spania la loviturile de departajare cu 3-0 și după ce partida s-a încheiat 0-0, în 120 de minut
06.12.22 - 20:43
Brazilia s-a impus fără drept de apel împotriva Coreei de Sud, scor 4-1, în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar. A fost o adevărată demonstație de forță a brazilienilor, cel puțin în prima repriză. Naționala l
06.12.22 - 01:23
Croația s-a impus în fața Japoniei după loviturile de departajare, 1-1 (3-1 d.l.d.), și a reușit calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Meciul a început cu o echipă asiatică mai energică, care a și marcat
06.12.22 - 01:22