Argentinianul Santiago Lange, 54 de ani, cel mai vîrstnic campion olimpic de la Rio, la yachting, a fost diagnosticat anul trecut cu cancer pulmonar, scrie Reuters. Santiago Lange și Cecilia Carranza Saroli au devenit marți campioni olimpici
• Sport
19.08.16 - 01:19
Federația Internațională de Canoe anunță despre suspendarea sportivului moldovean după testul pozitiv la doping, colectat pînă la participarea la probele olimpice. Medaliatul cu bronz la Jocurile Olimpice de la Rio Serghei Tarnovschi a f
• Sport
19.08.16 - 01:14
Canoistul Oleg Tarnovschi, în vîrstă de 24 ani, nu a reușit să se califice în finala A la proba de Canoe, simplu, pe distanța de 200 de m. din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio. Miercuri, 17 august, au avut loc semifinale la p
• Sport
17.08.16 - 21:07
În cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio la aruncarea ciocanului, atletul din Republica Moldova Serghei Marghiev a reușit să se califice în finala probei. Marghiev a evoluat în grupa B cu alți 15 atleți și a încheiat califi
• Sport
17.08.16 - 21:03
Republica Moldova ocupă locul 67 în clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro. Asta după ce canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de bronz la proba Canoe sprint, simplu, pe distanța de 1000 de m. &Ic
• Sport
16.08.16 - 19:05
Canoistul Serghei Tarnovschi, în vîrstă de 19 ani, a ocupat locul 3 la proba Canoe sprint, simplu, pe distanța de 1000 de m. din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio și a luat medalia de bronz. Marți, 16 august, a avut loc finala probe
• Sport
16.08.16 - 19:01
Atletul din Republica Moldova, Vladimir Letnicov, a ratat calificările la proba de triplu salt din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Luni, 15 august, la Rio de Janeiro a avut loc proba triplu salt. Atletul din Republica Moldova, Letnic
• Sport
16.08.16 - 15:09
Atleta din Republica Moldova, Lilia Fisikovici, în vîrstă de 27 de ani, s-a clasat pe locul 27 la proba de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Duminică, 14 august, în Rio de Janeiro a avut loc proba de mara
• Sport
15.08.16 - 12:00
Delegația SUA conduce detașat în clasamentul pe medalii, după ziua de sîmbătă, a opta de finale la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în timp ce România se află pe locul 26. Echipa SUA are 24 de medalii de aur, 18 d
• Sport
14.08.16 - 13:04
Atleta din Republica Moldova, Zalina Marghieva, a reușit să se califice în finala probei de aruncare a ciocanului din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Totodată, Marina Marghieva-Nikişenko a ratat calificările la aceeași pro
• Sport
13.08.16 - 11:29
Americanul Michael Phelps și-a trecut în palmares cea de-a 22-a medalie olimpică de aur, după ce a reușit să cîștige finala la 200 m mixt din cadrul concursului de înot al JO de la Rio de Janeiro, desfășurat joi, devenind cu
• Sport
12.08.16 - 12:05
Halterofilul din Republica Moldova, Alexandr Șpac, s-a clasat pe locul cinci la categoria 77 kg din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Alexandr Șpac, care a evoluat în grupa A, a reuşit un total de 347 kg, după ce a ridicat 155
• Sport
11.08.16 - 12:07
Halterofilul Serghei Cechir, care a fost primul în grupa B a categoriei de greutate de 69 kg, s-a clasat la final pe poziția a 7-a, cu un rezultat general de 322 kg (la smuls – 144 kg şi la aruncat – 178 kg). Este cea mai mare per
• Sport
10.08.16 - 12:16
Judocanul moldovean Sergiu Toma (categoria de greutate 81 kg), care evoluează la Jocurile Olimpice de la Rio pentru Emiratele Arabe Unite, a obținut medalia de bronz. În meciul pentru locul trei Sergiu Toma l-a învins pe reprezentantul
• Sport
10.08.16 - 11:22
Cel mai bun tenisman moldovean, Radu Albot, a fost eliminat în turul doi al turneului olimpic de tenis de la Rio. Croatul, Marin Čilić, ocupantul locului 14 în clasamentul ATP, l-a învins pe sportivul din țara noastră cu scorul
• Sport
09.08.16 - 14:56
Statele Unite ale Americii se află în continuare pe primul loc în clasamentul pe medalii la jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, la finalul zilei de luni, a treia care a programat finale. Delegația SUA a cucerit 19 medalii pîn
• Sport
09.08.16 - 14:53
Înotătorul american Michael Phelps, cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice, și-a trecut în palmares a 23-a medalie olimpică și a 19-a de aur, după ce a reușit să cîștige proba de 4x100 m liber din cadrul JO 20
• Sport
08.08.16 - 15:17
Prezent pentru prima dată la o ediție a Jocurilor Olimpice, cel mai bun tenismen moldovean din toate timpurile, Radu Albot, s-a calificat dramatic în turul al doilea al turneului olimpic de tenis de la Rio, scrie tenis.md. Meciul contra lui T
• Sport
08.08.16 - 13:23
Americanca Virginia Thrasher a cîștigat sîmbătă la Rio prima medalie de aur de la Jocurile Olimpice 2016, impunîndu-se în proba de tir, 10 m pușcă, informează AFP. Thrasher, 19 ani, le-a învins pe chinezoaicele Du