Gala Laureaţilor Fotbalului Moldovenesc – 2016 s-a desfăşurat pe 11 decembrie la Teatrul de Operă şi Balet şi a început cu intonarea imnului Republicii Moldova de către Orchestra Poliţiei de Frontieră a Ministerului Afacerilor In
• Sport
12.12.16 - 13:41
Steaua a fost inclusă de celebra revistă ”Four Four Two” în top 50 al celor mai bune echipe din istoria fotbalului. Mai precis este vorba de echipa Stelei din perioada 1984 - 1989. "Roș-albaștrii" ocupă poziția 42 în ier
• Sport
01.11.16 - 15:30
Echipa națională de fotbal a suferit ieri, la stadionul ”Zimbru”, a treia înfrîngere (1-3) consecutivă în preliminariile Campionatului Mondial. Golurile au fost marcate de Bugaiov (46) – Long (2), McClean (69, 7
• Sport
10.10.16 - 17:35
Igor Dodon, președintele Federației de șah a Republicii Moldova participă în perioada 11-13 septembrie, la cel de-al 87-lea Congres al Federației Mondiale de Șah care are loc la Baku (Azerbaidjan). În cadrul vizitei, Igor Dodon va a
• Sport
12.09.16 - 14:11
Luptătorul din Republica Moldova, Nicolai Ceban, în vîrstă de 30 de ani, a fost învins cu scorul de 5:2 de sportivul din România, Albert Saritov, în optimile probei de lupte libere 97 kg, în ultima zi a Olipiadei
• Sport
22.08.16 - 02:03
Delegația Statelor Unite a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Team USA a obţinut 121 de medalii (46 de medalii de aur, 37 de argint, 38 de bronz, fiind urmată de Marea Britanie – 67 (
• Sport
22.08.16 - 01:59
Selecționata masculină de fotbal a Braziliei a cucerit titlul olimpic, singurul care lipsea din impresionantul său palmares, învingînd cu scorul de 5-4 după executarea loviturilor de departajare reprezentativa Germaniei, în fina
• Sport
21.08.16 - 12:27
Înfrîngerea lui Aaron Cook în prima etapă a probei de Taekwondo 74 kg a ajuns în atenția publicațiilor britanice. Aaron Cook, sportiv de origine britanică care reprezintă acum Republica Moldova, a fost eliminat din șaisp
• Sport
20.08.16 - 17:09
Suspendarea canotorului moldovean, Serghei Tarnovschi, pentru dopaj i-a decepționat pe colegii săi concurenți care s-au arătat alarmați de frecvența cazurilor de dopaj în sport. Mai ales că Tarnovschi este primul cîștigător al me
• Sport
20.08.16 - 17:05
Medalia de bronz cucerită marți de Serghei Tarnovschi a fost retrasă din clasamentul pe medalii afișat pe site-ul oficial al Jocurilor Olimpice de la Rio. În acest moment, Republica Moldova nu are nici o medalie olimpică fiind afișate zer
• Sport
20.08.16 - 01:56
Halterofilul din Kîrgîzstan, Izzat Artykov, a fost deposedat de medalia de bronz pe care a obținut-o la Jocurile Olimpice din Brazilia. Asta înseamnă că sportivul din Republica Moldova, Serghei Cechir, se ridică cu o poziție &i
• Sport
19.08.16 - 13:46
Comitetul Național Olimpic și Sportiv al Moldovei anunță că nu a fost înștiințat oficial în privința suspendării medaliatul cu bronz la Rio 2016 Serghei Tarnovschi. „În legătură cu ultimele știri apărute în
• Sport
19.08.16 - 13:43
Argentinianul Santiago Lange, 54 de ani, cel mai vîrstnic campion olimpic de la Rio, la yachting, a fost diagnosticat anul trecut cu cancer pulmonar, scrie Reuters. Santiago Lange și Cecilia Carranza Saroli au devenit marți campioni olimpici
• Sport
19.08.16 - 01:19
Federația Internațională de Canoe anunță despre suspendarea sportivului moldovean după testul pozitiv la doping, colectat pînă la participarea la probele olimpice. Medaliatul cu bronz la Jocurile Olimpice de la Rio Serghei Tarnovschi a f
• Sport
19.08.16 - 01:14
Canoistul Oleg Tarnovschi, în vîrstă de 24 ani, nu a reușit să se califice în finala A la proba de Canoe, simplu, pe distanța de 200 de m. din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio. Miercuri, 17 august, au avut loc semifinale la p
• Sport
17.08.16 - 21:07
În cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio la aruncarea ciocanului, atletul din Republica Moldova Serghei Marghiev a reușit să se califice în finala probei. Marghiev a evoluat în grupa B cu alți 15 atleți și a încheiat califi
• Sport
17.08.16 - 21:03
Republica Moldova ocupă locul 67 în clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro. Asta după ce canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de bronz la proba Canoe sprint, simplu, pe distanța de 1000 de m. &Ic
• Sport
16.08.16 - 19:05
Canoistul Serghei Tarnovschi, în vîrstă de 19 ani, a ocupat locul 3 la proba Canoe sprint, simplu, pe distanța de 1000 de m. din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio și a luat medalia de bronz. Marți, 16 august, a avut loc finala probe
• Sport
16.08.16 - 19:01
Atletul din Republica Moldova, Vladimir Letnicov, a ratat calificările la proba de triplu salt din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Luni, 15 august, la Rio de Janeiro a avut loc proba triplu salt. Atletul din Republica Moldova, Letnic
• Sport
16.08.16 - 15:09
Atleta din Republica Moldova, Lilia Fisikovici, în vîrstă de 27 de ani, s-a clasat pe locul 27 la proba de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Duminică, 14 august, în Rio de Janeiro a avut loc proba de mara