Alexandr Mazur a devenit campion balcanic U20 la aruncarea greutății. Performanța lui de 20,00 metri, înregistrată la Belgrad, constituie și un nou record național la această categorie de vîrstă. Un alt atlet moldovean, Dumitru Ma
• Sport
06.02.24 - 15:34
Luptătorul de taekwondo Serghei Uscov a cucerit medalia de bronz la Austrian Open G-1. El a obținut două victorii în categoria de greutate 58 kg, cu sportivi din Iran și Israel, fiind învins de un olandez. Un alt luptător moldovean,
• Sport
05.02.24 - 13:43
Țintaşa Anna Dulce a cucerit medalia de bronz la turneul internațional H&N Cup, care s-a desfǎșurat la Munchen. Eleva lui Oleg Moldovan a concurat și la dublu, unde a ocupat locul 7 împreună cu Clementii Ursu. La competiție au evolu
• Sport
02.02.24 - 13:48
Biatlonista din Republica Moldiova, Alina Stremous, a devenit vicecampioană europeană în proba de individual pe distanța de 15 km, competiție din regiunea Brezno-Osrblie, Slovacia. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, sportiva
• Sport
30.01.24 - 14:44
Gemenii Valentin și Mihai Petic au disputat finala campionatului național la luptele greco-romane. Valentin a ieșit învingător în categoria de greutate 67 kg după ce a dispus în finală de Donior Islamov, iar Mihai s-a clasat p
• Sport
24.01.24 - 13:08
Andrei Cebotari și Adrian Adam au fost aleși cei mai buni rugbiști moldoveni ai anului 2023. Cebotari va primi premiul în proba de rugby 15, iar Adam în cea olimpică de rugby 7. Ambii joacă de mai mulți ani la cluburi din străinăt
• Sport
23.01.24 - 12:06
Au intrat în concurs primii sportivi moldoveni la Jocurile Olimpice de tineret de la Gangwon 2024. Este vorba de cei trei biatloniști Arina Rusu, Vladislav Maistrov și Dinu Belevac. Arina Rusu a concurat pe distanța 10 km individual și
• Sport
22.01.24 - 13:59
Un nou sportiv moldovean este lider în clasamentul mondial. După judocanul Denis Vieru și luptătoarea Anastasia Nichita, a venit rîndul canoistei Elena Glizan să preia șefia în proba de 1000 de metri. De asemenea, ea ocupă loc
• Sport
19.01.24 - 12:01
Luptătoarea Anastasia Nichita a urcat pe primul loc în clasamentul mondial în categoria de greutate 57 kg. Asta după ce a urcat pe podium la turneul Zagreb Open. Dintre luptători în Top 10 se mai clasează Mariana Draguțan (55 k
• Sport
17.01.24 - 13:12
A afișat un mesaj la cameră după ce a dat gol și imediat după meci a fost arestat! Imediat după ce a marcat, Sagiv Jehezkel a mers la o cameră tv și a arătat mesajul pe care îl avea scris pe bandajul de la încheietura mîini
• Sport
16.01.24 - 17:03
Luptătoarele Mariana Draguțan (55 kg), Anastasia Nichita (57 kg) și Mariana Cherdivară-Eșanu (59 kg) au urcat pe podium la turneul Zagreb Open. Anastasia Nichita s-a ales cu medalia de bronz, după ce a cedat doar în fața viitoarei c&icir
• Sport
15.01.24 - 18:55
Ediția a patra a Jocurile Olimpice de Iarnă pentru Tineret va avea loc la Gangwon (Coreea de Sud), în perioada 19 ianuarie – 1 februarie 2024. La fel ca la Lausanne (Elveția), în 2020, Republica Moldova va fi reprezentată de 5 s
• Sport
09.01.24 - 13:17
Șefa statului a participat la Gala Sportului, unde i-a felicitat pe sportivi pentru performanțele lor și le-a apreciat efortul în munca pe care o depun zilnic: „Astăzi am sărbătorit Sportul - puterea care unește oameni, țări și
• Sport
18.12.23 - 14:02
Luptătoarea Anastasia Nichita și canoistul Serghei Tarnovschi au fost anunțați cîștigători ai premiilor Ministerului Educației și Cercetării în cadrul unei gale desfășurate la Arena Chișinău. Anastasia Nichita a devenit &icir
• Sport
18.12.23 - 14:01
Atleta Lilia Fisikovici a cucerit medalia de argint la Maratonul de la Malaga. Ea a înregistrat rezultatul 2.34:12, fiind întrecută cu 20 de secunde de o sportivă din Kenya. „Sînt foarte mulțumită de rezultatul obținută
• Sport
15.12.23 - 11:25
Pugilistul Alexandru Paraschiv a cîștigat Grand-Prix-ul de la Zagreb. În finala categoriei de greutate 67 kg, el a dispus de bulgarul Rumen Rumenov. La competiție au evoluat sportivi din 14 țări. Cu două luni în urmă, sportivu
• Sport
14.12.23 - 17:20
Luptătorul de taekwondo Dragoș Marinescu a cucerit medalia de argint la Campionatul European Under 21, care s-a desfășurat la București. În finala categoriei de greutate +87 kg, elevul Liliei Procopciuc a fost învins de grecul Sotiri
• Sport
13.12.23 - 13:37
Oleg Crețul și Ion Basoc au cîștigat Grand Prix-ul de la Tokyo la Para Judo. Ei s-au impus în categoriile lor de greutate, 90 kg, respectiv +90 kg. Oleg Crețul a obținut patru victorii, luîndu-și revanșa în fața unui s
• Sport
11.12.23 - 14:28
Judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Grand Slam-ul de la Tokyo în categoria de greutate 66 kg. El a dispus de francezul Romaric Bouda, portughezul Miguel Gago, spaniolul David Garcia Torne și francezul Daiki Bouba, fiind î
• Sport
04.12.23 - 13:33
Pe 27 noiembrie s-a disputat ultima partidă din cadrul etapei a XIII-a a Super Ligii în care Dacia Buiucani Chișinău a învins echipa FC Florești cu scorul de 2-1. Pentru oaspeți tot meciul a evoluat Maxim Mihaliov. A fost cea de-a 44