WIGAN A RETROGRADAT ÎN LIGA A DOUA

Echipa Wigan Athletic, care a cîştigat în urmă cu trei zile Cupa Angliei, a retrogradat în Championship, după ce a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 4-1, de formaţia Arsenal Londra, într-un meci din etapa a 37-a din Premier League. Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Wigan ocupă locul 18 cu 35 de puncte, cu patru mai puţine decît formaţia clasată deasupra ei, Sunderland, şi nu se mai poate salva de la retrogradare. Wigan Athletic va evolua în sezonul viitor în Europa League, după ce a învins pe Manchester City în finala Cupei Angliei. În clasament Premier League conduce Manchester United, cu 88 de puncte, care este deja campioană, fiind urmată de Manchester City, cu 78 de puncte, şi Chelsea Londra, cu 72 de puncte.