VERIS ŞI FC TIRASPOL, FINALISTELE CUPEI MOLDOVEI

Veris Chişinău şi FC Tiraspol s-au calificat în ultimul act al Cupei Moldovei la fotbal. Divizionara secundă, Veris, a eliminat în semifinale chiar deţinătoarea trofeului, Milsami Orhei. După 120 de minute fără gol, chişinăuienii s-au impus la loviturile de departajare cu scorul de 2-1. Orheienii au jucat în inferioritate numerică, după ce Furdui a primit al doilea galben, la finalul primei reprize. Penalty-urile au fost marcate de Seul, Hovanschi (ambii de la Veris), Wellington (Milsami). Astfel, Veris a devenit prima echipă din Divizia A care va juca în finala Cupei Moldovei. În ultimul act al competiţiei, chişinăuienii se vor confrunta cu FC Tiraspol. Aceasta din urmă a eliminat-o pe concitadina Sheriff, după ce a învins cu 2-1, în prelungiri. Popovici (min. 5) şi Hauşi (min. 98) au marcat pentru FC Tiraspol, iar pentru “galben-negri” a înscris Balima (min. 64). Finala Cupei Moldovei va avea loc pe 26 mai, pe stadionul Zimbru din capitală.