TARSUS CHIŞINĂU A DEVENIT DEŢINĂTOAREA SUPERCUPEI MOLDOVEI LA FOTBAL ÎN SALĂ

Deţinătoarea Cupei Moldovei, echipa Tarsus Chişinău a devenit posesoarea Supercupei Moldovei la futsal, învingînd în prelungiri formaţia Progres Chişinău,campioană naţională en titre.

Partida s-a desfăşurat la Complexul sportiv ”Arena Futzal FMF” din comuna Ciorescu, raionul Criuleni.

Tarsus a intrat în posesia trofeului după ce a cîştigat meciul cu scorul 4-3. În timpul regulamentar a fost consemnat scorul 2-2. Învingătoarea a fost desemnată în reprizele de prelungiri.

Golurile formaţiei Tarsus au fost marcate de Vladimir Tanurcov (minutul 10), Andrei Negara (33, 42), Andrei Vicolaş (45), în timp ce pentru Progres au înscris Sergiu Munteanu (penalti, 44) şi Alexandru Gheorcioglo (11). Este prima Supercupă a Moldovei cîştigată de Tarsus.

La ediţiile precedente au învins formaţiile de Tornado Chişinău şi JLC Chişinău.

Sursa: Moldpres