STEPAN DIMITROV A CUCERIT BRONZUL LA EUROPENELE DE TAEKWONDO

Stepan Dimitrov a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de taekwondo pe categorii olimpice, care are loc la Sarajevo.

El a obținut două victorii în categoria de greutate 58 kg, reușind să elimine luptători din Turcia și Croația. Stepan i-a cedat în semifinală doar sîrbului Novak Stanic, dar s-a ales cu un loc pe podium chiar în ziua în care a împlinit 25 de ani. Fratele său geamăn, Vadim Dimitrov s-a clasat pe locul 9 în aceiași categorie de greutate.

La Europenele din Bosnia și Herțegovina au mai concurat Andrei Balan (locul 5) și Tatiana Țîmbalari (locul 9).

Pentru luptătorii de taekwondo din Moldova urmează calificările pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo. Turneul european de calificare va avea loc în perioada 30-31 ianuarie la Sofia.