RIO 2016: ALBOT, ELIMINAT IN TURUL DOI, MIRCA, IN SAISPREZECIMI

Cel mai bun tenisman moldovean, Radu Albot, a fost eliminat în turul doi al turneului olimpic de tenis de la Rio. Croatul, Marin Čilić, ocupantul locului 14 în clasamentul ATP, l-a învins pe sportivul din țara noastră cu scorul de 2-0 la seturi. Partida a durat circa o oră şi 40 min. şi la începutul primului set Radu Albot a jucat de la egal la egal cu Marin Čilić, pînă la scorul de 3-3, însă în final croatul a reușit să se detașeze și să cîștige setul cu 6-3. Primul set a continuat circa trei sferturi de oră. Deși Radu Albot a început al doilea set foarte bine aducînd scorul la 2-0 în favoarea sa, Marin Čilić a izbutit să cîștige trei puncte consecutive, 2-3. Într-un final, Marin Čilić a cîștigat setul cu 6-4. Amintim că, tenisul moldovenesc este prezent pentru prima dată la Jocurile Olimpice.

Reprezentanta R. Moldova, Alexandra Mîrca, a fost eliminată din șaisprezecimi la proba de tir cu arcul. Sportiva în vîrstă de 23 de ani a reușit să o învingă în 1/32 de finală pe mexicana Aida Roman cu scorul de 6-4. Mai tîrziu, în șaisprezecimi, moldoveanca a fost eliminată cu scorul de 6-0 de chinezoaica Jiaxin Wu. Reamintim că, Alexandra Mîrca a fost prima reprezentantă a R. Moldova care a intrat în concurs la Jocurile Olimpice de la Rio. În calificările pe care le-a avut în prima zi de competiții, Alexandra Mîrca a ocupat locul 27 din 64 de sportive.