RADU ALBOT S-A CALIFICAT IN TURUL DOI AL TURNEULUI OLIMPIC DE TENIS

Prezent pentru prima dată la o ediție a Jocurilor Olimpice, cel mai bun tenismen moldovean din toate timpurile, Radu Albot, s-a calificat dramatic în turul al doilea al turneului olimpic de tenis de la Rio, scrie tenis.md.

Meciul contra lui Teymuraz Gabashvili a început cu dezavantaj pentru Albot, rivalul său impunîndu-se cu 6-4 în circa trei sferturi de oră.

Deși inițial pierdea cu 3-1, Albot a reușit să cîștige cu 6-4, în 50 de minute de joc, ducînd partida în decisiv, în miez de noapte la Chișinău.

Decisivul a început neașteptat de bine în favoarea sportivului nostru, care după ce și-a schimbat cîte un punct pe propriul serviciu cu adversarul, 1-1, a izbutit să cîștige trei puncte consecutive, 4-1. Într-un final, Albot a cîștigat cu 6-4 meciul și calificarea istorică în turul doi, în 2 ore și 30 minute.

Amintim că pentru prima dată tenisul moldovenesc este prezent la Jocurile Olimpice.

Sursa: agora.md