MOLDOVENII AU OBŢINUT 9 MEDALII LA CE LA HALTERE

Halterofilii moldoveni au cucerit 9 medalii la Campionatul European de la Tirana (Albania), care s-a încheiat recent. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Oleg Sîrghi. Acesta a cucerit două medalii de aur şi una de argint, la categoria de 56 kg. Igor Bour a cîştigat două medalii de argint şi una de bronz, la categoria de 62 kg. Trei medalii a luat şi Alexandru Şpac, la categoria 77 kg: bronzul la probele “smuls” şi “aruncat”, precum şi medalia de argint la total. Ceilalţi cinci sportivi au avut o evoluţie mai modestă. Tricolorii moldoveni s-au clasat pe locul patru la general cu două medalii de aur, patru de argint şi trei de bronz. Per total, Moldova s-a clasat pe locul trei cu o medalie de aur şi două de argint. Pentru fiecare medalie de aur, Ministerul Tineretului şi Sportului va recompensa halterofilii şi antrenorii acestora cu cîte 60 mii de lei. Pentru argint se va acorda 45 mii de lei, iar pentru bronz 30 mii de lei.