MIERCURI, ZIUA CUPELOR LA FOTBAL

Moldova. FC Tiraspol a devenit a patra echipă care s-a calificat în semifinalele Cupei Moldovei la fotbal. În „sferturi” tiraspolenii s-au impus în faţa lui Zimbru Chişinău cu scorul de 2-0. Au marcat: Karaneicev (min. 57) şi Zariciniuk (min. 73). În semifinale FC Tiraspol va întîlni echipa Sheriff Tiraspol.

Germania. Miercuri seară, în semifinale, VfB Stuttgart a învins, cu scorul de 2-1, pe SC Freiburg. Boka în minutul 9 şi Harnik în minutul 29 au punctat pentru învingători, în timp ce pentru Freiburg a înscris Rosenthal, în minutul 14. Bayern Munchen s-a calificat în finală după ce a surclasat formaţia VfL Wolfsburg, cu scorul de 6-1, pe "Allianz Arena" din Munchen. Atacantul Mario Gomez, intrat pe teren doar în minutul 77, a reuşit un hat-trick în numai şapte minute (80, 83, 87), celelalte goluri ale gazdelor fiind reuşite de croatul Mandzukic (17), olandezul Robben (35) şi elveţianul Shaqiri (51). Pentru oaspeţi a punctat brazilianul Diego (45). Cu al 23-lea titlu naţional asigurat, Bayern se află pe cale să cîştige pentru a 16-a oară "DFB Pokal". Finala este prevăzută pe 1 iunie, la Berlin.

Italia. AS Roma s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce miercuri seară a învins, la Milano, cu 3-2, pe Internazionale în manşa a doua a semifinalelor. În tur, tot Roma se impusese, cu 2-1. Pentru Inter au înscris Jonathan 22 şi Alvarez 80, în timp ce pentru învingători au punctat Destro 55, 69 şi Torossidis 74. În finala de pe 26 mai, programată să se joace pe Olimpico din capital Italiei, AS Roma o va întîlni pe marea rivală, Lazio.

Rusia. Finalistă anul trecut, Dinamo Moscova, a părăsit competiţia în sferturi. Moscoviţii au fost învinşi greu, cu 1-0, după prelungiri, de Anjhi Mahacikala. Unicul gol al meciului a fost marcat de camerunezul Smauel Eto’o, din penalty, în minutul 99. Anji va întîlni în penultimul act pe Zenit Sankt Petersburg, care a trecut în sferturi de FC Kuban, cu scorul de 4-3, după executarea lociturilor de departajare. ŢSKA Moscova a învins cu scorul de 3-0 lidera din liga a doua rusă, Enisei.

Franţa. AS Saint-Etienne a ratat calificarea în semifinale după ce a fost învinsă de FC Lorient cu scorul de 2-1, pe teren propriu, în sferturile de finală ale competiţiei. Oaspeţii au deschis scorul prin Bathelme (44), dar St Etienne a reuşit să restabilească egalitatea spre final, prin Aubameyang (74). Aliadiere (90+3) a adus victoria şi calificarea formaţiei Lorient. În celălalt sfert de finală Troyes, care e ca şi retrogradată în Ligue 2, a învins la scor de forfait, 3-0, pe AS Nancy. Brechet (52), Faussurier (75) şi Camus (80) au marcat cele trei goluri. Finala Cupei Franţei se va juca pe 31 mai, pe Stade de France.

02.04.24 - 12:28
03.04.24 - 13:42
03.04.24 - 13:44
01.04.24 - 12:39
01.04.24 - 12:46
05.04.24 - 19:01
07.04.24 - 00:04
05.04.24 - 17:10