LIGA CAMPIONILOR LA FOTBAL

Şahtior a pierdut dar s-a calificat

Şahtior Doneţk, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu şi moldoveanul Alexandru Spiridon, a pierdut, marţi, scor 0-1, partida jucată pe teren neutru, la Lvov, cu Athletic Bilbao, în grupa H a Ligii Campionilor. Unicul gol al meciului a fost marcat de San Jose în minutul 68. În ciuda acestui eşec, Şahtior s-a calificat în optimile de finală ale competiţiei, dat fiind faptul că în celălalt meci al grupei, BATE Borisov a fost învinsă, acasă, scor 0-3, de FC Porto.

Din păcate, echipa lui Lucescu a pierdut şansa de a termina pe primul loc în grupă, pentru că Porto s-a distanţat la 5 puncte, cînd a mai rămas doar o etapă de jucat din faza grupelor.

La finalul partidei, tehnicianul român a declarat pentru site-ul oficial al "minerilor" următoarele: "Bilbao merită felicitări. Adversara noastră a profitat de relaxarea jucătorilor mei, care ştiau că sînt calificaţi. Spaniolii au arătat mai multă ambiţie, au alergat mai mult, au făcut presing, s-au repliat foarte bine în apărare. Pot spune că au profitat şi de starea mai proastă a terenului. Noi, din punct de vedere tehnic sîntem superiori, dar azi nu am putut să ne punem calităţile în valoare. La golul primit, la acea lovitură liberă, noi am greşit. Deci a fost o eroare a noastră şi mai ouţin reuşita lor. La finalizare nu am fost deloc inspiraţi, deşi am avut două ocazii bune.N-a fost inspirat nici arbitrul că nu a dat un penalty, pe care l-a văzut tot stadionul. Dar n-a fost văzut de cine trebuie, adică de arbitrul de poartă. Eu nu ştiu de ce mai participă la meciuri. Aceşti arbitri nu îşi au rostul. Mă deranjează că trei jucători ai noştri aflaţi în situaţia de a fi suspendaţi au primit cartonaşe. Totuşi, îi felicit pe băieţii mei pentru calificare".

ŢSKA Moscova şi AS Roma au remizat, marţi, scor 1-1, într-un meci din Grupa E a Ligii Campionilor. Francesco Totti a deschiss corul cu două minute înainte de pauză, iar Bieriezusky a egalat în ultimul minut de joc. În urma acestei remize, ruşii păstrează şanse de calificare în optimi, ocupînd locul al doilea, cu 5 puncte. Aceleaşi număr de puncte îl are şi Roma, ocupantă a locului al treilea.

Marţi, s-au jucat opt meciuri din etapa a 5-a a fazei grupelor Ligii Campionilor. Cele mai clare victorii le-au obţinut în deplasare Chelsea (5-0 la Gelsenkirchen) şi Barcelona (4-0 la Nicosia). Rezultatele, marcatorii şi clasamentele grupelor:

Grupa E

ŢSKA Moscova – AS Roma 1-1

Au marcat: Vasili Berezuţki 90+3, respectiv Francesco Totti 43.

Manchester City – Bayern Munchen 3-2

Au marcat: Sergio Aguero 21 – penalty, 85, 90+1, respectiv Xabi Alonso 40, Robert Lewandowski 45.

APOEL Nicosia – FC Barcelona 0-4

Au marcat: Luis Suarez 27, Lionel Messi 38, 58, 87.

Paris Saint-Germain – Ajax Amsterdam 3-1

Au marcat: Edinson Cavani 33, 83, Zlatan Ibrahimovic 79, respectiv Davy Klaassen 67.

Clasament:

1. Paris SG                             5       4       1       0       9-4    5       13

2. FC Barcelona            5       4       0       1       12-4 8       12

3. Ajax Amsterdam       5       0       2       3       4-10 -6      2

4. APOEL Nicosia        5       0       1       4       1-8    -7      1

Grupa G

Schalke 04 – Chelsea 0-5

Au marcat: John Terry 3, Willian 29, Jan Kirchhoff (autogol) 44, Didier Drogba 76, Ramires 78.

Sporting Lisabona – NK Maribor 3-1

Au marcat: Mane 10, Nani 35, Slimani 65, respectiv Jefferson 42-autogol.

Clasament:

1. Chelsea Londra                  5       3       2       0       14-2 12     11

2. Sporting Lisabona    5       2       1       2       11-9 2       7

3. FC Schalke 04                    5       1       2       2       8-14 -6      5

4. NK Maribor              5       0       3       2       4-12 -8      3

Grupa H

Şahtior Doneţk – Athletic Bilbao 0-1, la Lvov

A marcat: Mikel San Jose 68.

BATE Borisov – FC Porto 0-3

Au marcat: Hector Herrera 56, Jackson Martinez 65, Tello 89.

Clasament:

1. FC Porto                   5       4       1       0       15-3 12     13

2. Şahtior Doneţk          5       2       2       1       14-3 11     8

3. Athletic Bilbao          5       1       1       3       3-6    -3      4

4. BATE Borisov          5       1       0       4       2-22 -20    3

Etapa a 5-a a fazei grupelor Ligii Campionilor programează, miercuri, opt partide. Se vor disputa meciuri în grupele A, B, C şi D.

1. Real Madrid              4       4       0       0       11-2 9       12

2. FC Basel                             4       2       0       2       6-6    0       6

3. Liverpool FC            4       1       0       3       2-6    -4      3

4. Ludogorets Razgrad 4       1       0       3       3-8    -5      3

Grupa C

Zenit Sankt Petersburg – Benfica Lisabona (ora 19,00, ora României)

Bayer Leverkusen – AS Monaco

Clasament:

1. Bayer 04 Leverkusen                   4       3       0       1       7-3    4       9

2. AS Monaco                        4       1       2       1       1-1    0       5

3. Zenit Sankt Petersburg       4       1       1       2       3-4    -1      4

4. Benfica Lisabona                4       1       1       2       2-5    -3      4

Grupa D

Anderlecht Bruxelles – Galatasaray Istanbul

Arsenal Londra – Borussia Dortmund

Clasament:

1. Borussia Dortmund            4       4       0       0       13-1 12     12

2. Arsenal Londra                  4       2       1       1       9-7    2       7

3. Anderlecht Bruxelles 4       0       2       2       5-9    -4      2

4. Galatasaray Istanbul 4       0       1       3       3-13 -10    1