LIGA CAMPIONILOR LA FOTBAL

Real Madrid este practic calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a surclasat pe Schalke 04 cu scorul de 6-1 (2-0), miercuri seara, la Gelsenkirchen, în prima manşă a optimilor. Real a făcut spectacol pe ''AufSchalke Arena'', marcînd gol după gol în faţa unei echipe cu o apărare extrem de permeabilă. Trei jucători de la Real au reuşit duble, Karim Benzema (13, 57), Gareth Bale (21, 69) şi Cristiano Ronaldo (52, 89), portughezul avînd şi o bară (32). Golul de onoare al gazdelor a fost o realizare splendidă a olandezului Klaas-Jan Huntelaar (90+1), cu un voleu la vinclu. Huntelaar şi-a luat astfel o mică revanşă faţă de gruparea ''merengue'', care l-a transferat în ianuarie 2009 de la Ajax pentru 27 de milioane de euro, dar l-a cedat apoi, deşi batavul înscrisese 8 goluri în 20 de partide. Returul din 18 martie, de pe ''Santiago Bernabeu'' nu va fi decît o formalitate pentru echipa lui Ancelotti.

Galatasaray şi Chelsea au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), miercuri seara, la Istanbul, într-o partidă din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Pe ''Ali Sami Yen Spor Kompleksi'', londonezii au deschis relativ rapid scorul, prin Fernando Torres (9), dar nu au reuşit să se desprindă. Galata a egalat după pauză prin fundaşul camerunez Aurelien Chedjou (65) şi păstrează încă şanse în perspectiva returului de pe ''Stamford Bridge''' din data de 18 martie.

02.04.24 - 12:28
03.04.24 - 13:44
03.04.24 - 13:42
01.04.24 - 12:39
05.04.24 - 19:01
01.04.24 - 12:46
07.04.24 - 00:04
05.04.24 - 17:10