JO 2016: LILIA FISIKOVICI, LOCUL 27 LA PROBA DE MARATON

Atleta din Republica Moldova, Lilia Fisikovici, în vîrstă de 27 de ani, s-a clasat pe locul 27 la proba de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Duminică, 14 august, în Rio de Janeiro a avut loc proba de maraton. Atletele au trebuit să alerge o distanță de 42,195 km.

În total la proba de maraton olimpic s-au înscris 157 de sportive, dintre care 24 nu au ajuns la finiș.

Lilia Fisikovici a încheiat cursa pe locul 27 cu un rezultat de 2 ore 34 minute 05 secunde, acesta fiind cel mai bun rezultat din cariera sa.

Sportiva din Republica Moldova a ajuns la primul punct cronometrat (5km) pe locul 59, după care în următoarele 5 km a pierdut trei poziții ajungînd la 10 km pe locul 62. Însă după 15 km distanță, Lilia Fisikovici și-a îmbunătățit în continuu rezultatul său ajungînd la finiș pe locul 27.

Medalia de aur a fost cîştigată de Sumgong Jemima Jelagat (Kenia) care a ajuns la finiș în 2 h 24 min 04 sec, cea de argint de Kirwa Eunice Jepkirui (Bahrein) cu un rezultat de 2 h 24 min 13 sec, iar cea de bronz de Dibaba Mare (Etiopia) cu 2 h 24 min 30 sec.

Al treilea titlu olimpic consecutiv la 100 m pentru Usain Bolt

Jamaicanul Usain Bolt a devenit primul atlet din istorie care reușește să cîștige medalia de aur în proba regină a sprintului la trei ediții consecutive ale Jocurilor Olimpice, după ce s-a impus sîmbătă în finala cursei de 100 m de la Rio de Janeiro.

Bolt, învingător pe această distanță atît la Beijing (2008) cît și Londra (2012), a fost înregistrat cu timpul de 9sec.81/100, reușind să-i devanseze pe americanul Justin Gatlin, marele său rival, medaliat cu argint (9sec.89/100) și pe canadianul Andre de Grasse, cîștigătorul medaliei de bronz (9sec.91/100).

Campionul jamaican, care va împlini 30 de ani în ziua ceremoniei de închidere a JO 2016 (21 august), și-a trecut cu această ocazie în palmares al șaptelea său titlu de campion olimpic și speră acum să reușească tripla istorică și în celelalte probe în care va concura la Rio: 200 m și 4x100 m (ultima cu ștafeta Jamaicăi).

Usain Bolt deține, totodată, recordurile mondiale la 100 m, 200 m și 4x100 m, fiind de 11 ori campion mondial.

Înaintea finalei, Justin Gatlin - sportiv suspendat de două ori pentru dopaj în cursul carierei sale - a fost fluierat în mod sistematic de publicul prezent în tribunele Stadionului Olimpic de la Rio, de cîte ori apărea pe ecranele arenei, în timp ce Bolt era aclamat de fiecare dată cînd apărea în imagini.

Gimnastică artistică: A treia medalie de aur pentru Simone Biles

Gimnasta americană Simone Biles (19 ani) a cucerit cea de-a treia sa medalie de aur la Jocurile Olimpice de vară ediția 2016, după cele din concursul pe echipe și cel de la individual compus, impunîndu-se în finala feminină de la sărituri, desfășurată duminică seara la Rio de Janeiro.

Cu 15,966 pct, Biles a reușit să o devanseze pe campioana mondială en titre, rusoaica Maria Paseka, medaliată cu argint (15,253), în timp ce bronzul a revenit elvețiencei Giulia Steingruber (15,216).

"Veterana" Oskana Ciusovitina din Uzbekistan (41 ani), aflată la cea de-a șaptea Olimpiadă din cariera sa, s-a clasat pe poziția a șaptea, cu 14,833 pct.

La paralele, aurul olimpic a revenit rusoaicei Alia Mustafina, cu 15,900 pct, urmată de americanca Madison Kocian (15,833) și de germanca Sophie Scheder (15,566).

În întrecerea masculină, eroul zilei de duminică a fost Max Whitlock, care a adus Marii Britanii primele medalii de aur la gimnastică, după o așteptare de 120 de ani, în concursurile de la sol și cal cu mînere.

Whitlock s-a impus mai întîi la sol, cu 15,633 pct, reușind să-i devanseze pe brazilienii Diego Hypolito (15,633) și Arthur Mariano (15,433).

Britanicul, în vîrstă de 23 ani, a obținut apoi victoria și la cal cu mînere, cu 15,966 pct, în fața compatriotului său Louis Smith, medaliat cu argint ca și în 2012 (15,833), în timp ce bronzul a revenit americanului Alexander Naddour (15,700).

Tenis: Andy Murray a cucerit din nou aurul olimpic la simplu masculin

Tenismanul britanic Andy Murray a cîștigat din nou medalia de aur la Jocurile Olimpice, duminică, la Rio de Janeiro, în proba masculină de simplu, după ce l-a învins în finală pe argentinianul Juan Martin del Potro, cu 7-5, 4-6, 6-2, 7-5.

Scoțianul a devenit primul jucător care cîștigă două medalii olimpice de aur la simplu.

Murray s-a impus după un meci care a durat patru ore și 2 minute, în fața unui jucător renăscut, care a produs două mari surprize la Rio, învingîndu-l pe sîrbul Novak Djokovic, liderul mondial, în primul tur, și pe spaniolul Rafael Nadal, în semifinale.

Spaniolul Rafael Nadal, campion olimpic la Rio în proba de dublu, alături de Marc Lopez, a ratat medalia de bronz, fiind învins în finala mică de japonezul Kei Nishikori cu 6-2, 6-7 (1), 6-3, după două ore și 49 de minute.

Nadal mai avea un titlu olimpic, cucerit în 2008, la Beijing, în proba de simplu.

Britanicul Justin Rose, primul campion olimpic la golf după 1904

Britanicul Justin Rose a cîștigat, duminică, la Rio de Janeiro, primul turneu olimpic de golf organizat la Jocuri din 1904 încoace.

Rose îi succede în palmaresul olimpic lui George Lyon.

Într-un final dramatic, Rose, 36 de ani, i-a devansat cu două lovituri pe suedezul Henrik Stenson, care a obținut argintul, și pe americanul Matt Kuchar, medaliat cu bronz. În absența a 12 din cei mai bun 20 de jucători ai lumii, Rose era cu o lovitură în fața lui Stenson la debutul ultimului tur, de duminică.

Surse: agora.md, agerpres.ro