JO-2016: HALTEROFILUL MOLDOVEAN ALEXANDR SPAC, PE LOCUL CINCI LA CATEGORIA 77 KG

Halterofilul din Republica Moldova, Alexandr Șpac, s-a clasat pe locul cinci la categoria 77 kg din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Alexandr Șpac, care a evoluat în grupa A, a reuşit un total de 347 kg, după ce a ridicat 155 kg la proba „smuls” şi 192 kg proba „aruncat”.

La proba „smuls”, Alexandr Șpac a ridicat 150 de kg în prima încercare și 155 de kg în cea de-a doua. A treia încercare, de 157 de kg, halterofilul moldovean a ratat-o.

La proba „aruncat”, sportivul nostru a ridicat în trei încercări consecutiv: 185 de kg, 190 de kg și 192 de kg.

Medalia de aur a fost cîştigată de kazahul Rahimov Nijat (379 kg), cea de argint de chinezul Lyu Xiaojun (351 kg), iar cea de bronz de egipteanul Mahmoud Mohamed (361 kg).

Reamintim că Republica Moldova este reprezentată de trei sportivi la probe de haltere: Serghei Cechir (69 kg), care a ocupat locul 7, Alexandru Şpac (77 kg) şi Natalia Prişcepa (75 kg).