FC TIRASPOL A CÎŞTIGAT CUPA MOLDOVEI

FC Tiraspol a cîştigat în premieră Cupa Moldovei la fotbal. Echipa antrenată de Vlad Goian a învins în finală formaţia Veris Chişinău, după loviturile de departajare, scrie publika.md. După 120 de minute, scorul a fost de 2-2, iar FC Tiraspol s-a impus la penalty-uri cu scorul de 4-2. După o primă repriză fără mari ocazii, cele două formaţii s-au dezlănţuit în partea a doua a meciului. FC Tiraspol a deschis scorul în minutul 59, prin Alexandru Grosu. Veris a reuşit să egaleze în minutul 87, printr-un gol fabulos al lui Cristian Cîrlan, care a intrat în teren cu cinci minute înainte de a marca. Veris a preluat conducerea în prima repriză de prelungiri, înscriind pentru 2-1, după ce Djibril Paye a reluat cu capul în propria poartă. FC Tiraspol a avut o ocazie uriaşă de a egala, dar Novicov a ratat un penalty. Echipa lui Vlad Goian a reuşit să înscrie golul egalizator în minutul 118, prin Anatolie Cheptine. La loteria penalty-urilor, pentru Veris au înscris Hovanschi, Romaniuc, iar Milinceanu şi Cîrlan au ratat. De cealaltă parte au marcat Bulat, Maksimenko, Şapoval şi Grosu. După acest succes, Tiraspolenii vor reprezenta Moldova în preliminariile Ligii Europa, alături de Dacia şi Milsami. FC Tiraspol a cîştigat primul trofeu din istoria clubului.