EURO 2020. TARILE DE JOS – UCRAINA 3-2

Ce thriller! Olanda, cu zece debutanți la un European, a cîștigat, dramatic, meciul de la Amsterdam cu Ucraina. Batavii s-au impus cu 3-2, într-un meci în care toate golurile s-au dat după pauză. Gazdele au condus cu 2-0, prin golurile lui Wijnaldum (52) și Weghorst (59) dar ucrainenii au revenit, egalînd în doar patru minute (Yarmolenko - 75, Yaremchuk - 79). Țările de Jos au înscris golul victoriei cu cinci minute înainte de final prin Dumfries (85).

Olanda a marcat pentru prima dată 2+ goluri într-un meci de la Campionatul European, din 2008 încoace. Atunci au punctat Van Persie și Huntelaar, într-un meci cu România, în care a debutat Stekelenburg, devenit azi cel mai vârstnic jucător din istoria Olandei la un turneu final, la 38 de ani și 264 de zile.

Sursa: We Love Sport